Nástroje na optimalizáciu operačného systému Windows

Čo je to ping?
19. augusta 2017
Alternatíva k Skype pre správy, videohovory a video konferenčné hovory
1. januára 2018
Čo je to ping?
19. augusta 2017
Alternatíva k Skype pre správy, videohovory a video konferenčné hovory
1. januára 2018
Neustálim používaním sa operačný systém Microsoft Windows (je jedno aká verzia) dostane do stavu, kedy je citeľne pomalší ako pri prvom nainštalovaní. Vo veľa prípadoch to môže zapríčiniť napr. vírus, ktorý viete odstrániť za pomoci nástrojov na tejto stránke, alebo sa jedná o nahromadené súbory, ktoré vám ostali vo vyrovnávacej pamäti a systém ich už nepoužíva no stále zaberajú miesto na disku a ich zbytočné načítavanie spomaľuje chod počítača (pokazený hardvér nebudeme riešiť). V neposlednom rade sú tu aj nepoužívané alebo opustené kľúče registrov, ktoré vám ostanú napr. po odinštalovaní aplikácie (ostatné veci ako prefetch súbory, históriu navštívených stránok, vyrovnávaciu pamäť internetového prehliadača, čistenie operačnej pamäte a pod. asi menovať netreba).

V tomto článku nájdete niekoľko nástrojov na optimalizáciu/čistenie operačného systému a samozrejme, ak máte operačný systém nainštalovaný na SSD, extrémny rozdiel vo výkone nepocítite, ale aspoň sa zbavíte zbytočných súborov, ktoré len zaberajú miesto a tým zvýšite životnosť vášho disku. Nárast výkonu nemusíte pocítiť ani pri nových inštaláciách systému, kde sa ešte nestihol neporiadok nahromadiť.

Nesprávnou optimalizáciou (ak pozaznačujete aj veci, ktorým ale vôbec nerozumiete – pre istotu nechajte všetko tak ako je nastavené od tvorcu programu) alebo optimalizáciou infikovaného operačného systému ho reálne môžete zložiť (potom budete musieť riešiť núdzový režim alebo zachraňovať súbory), tak buďte PROSÍM opatrní! Niektoré z programov toho zvládajú viac, niektoré menej ale HLAVNE si nemyslite, že čím viac chýb program našiel, tým je systém rýchlejší a program na optimalizáciu lepší. V niektorých prípadoch sa jedná o placebo efekt, nakoľko sa nemusí nič podstatné zmeniť a vy máte pocit, že všetko zrazu lieta... ale aj to niekomu postačí. Tak poďme na to...

V tomto zozname nenájdete jednoúčelové aplikácie na čistenie iba jednej časti systému. Za zmienku však stoja programy na čistenie registrov ako Auslogics Registry Cleaner a Wise Registry Cleaner.

Optimalizácia operačného systému Windows

Iolo System Mechanic
Pre úplného začiatočníka môže na prvý pohľad vyzerať hrozivo (ksicht programu je trošku ako z Windows 98 a treba sa v ňom rozpozerať), no je to naozaj mohutný nástroj. Vie meniť nastavenia súkromia vo Windows 10, tak is dávajte pozor, aby nezapol/nevypol niečo čo chcete/nechcete. K dispozícii je aj platená verzia. Na používanie je nutná bezplatná registrácia (zadať email a na ten vám príde bezplatný kľúč na aktiváciu).


IObit Advanced System care
Výborná voľba pre začiatočníkov, absolútne jednoduché grafické rozhranie (vidíte presne ktoré súbory ide program odstraňovať) a množstvo funkcií schovaných pod kapotou, má v sebe aj antispyware a vie meniť nastavenia súkromia vo Windows 10. K dispo je aj platená verzia. Osobne siaham po tomto nástroji.


Piriform CCleaner
Tento program asi netreba predstavovať, nakoľko sa nachádza na naozaj veľa strojoch a ak sa spomenie čistenie PC, každému napadne CCleaner. Má o niečo menej funkcií ako nástroje spomenuté vyššie, ale svoju prácu spraví.


AVG TuneUp
Veľmi zaujímavý a pomerne často aktualizovaný program pre optimalizáciu PC s naozaj prepracovaným používateľským rozhraním. Okrem štandardných funkcií je k dispozícii a komponenta na aktualizáciu zastaralého softvéru v počítači. Sľubuje tiež vyšší výkon v hrách.


Ashampoo WinOptimizer
osobne spoločnosť Ashampoo nemusím, nakoľko som sa s ňou stretával pri inštaláciách nových laptopov a musel som ich produkty hodiny odinštalovávať. Každopádne je WinOptimizer celkom príjemný produkt, hlavne vtedy ak ho potrebujete. Okrem čistenia neporiadku a registrov vie narábať aj s nastavením súkromia vo Windows 10.


Comodo PC TuneUp
Spoločnosť Comodo je známa hlavne svojimi bezpečnostnými produktami a v ponuke majú aj jeden na optimalizáciu Windows. Jedná sa o jeden z tých lepších, možno by som ho dal nad CClenaer, vyrieši všetky štandardné čistenia a optimalizácie.


SlimCleaner
Ďalší veľmi slušný nástroj na optimalizáciu. Robí štandardne to čo všetky vyššie, no v tomto prípade máte kontrolu a odstraňovanie pod kontrolou ešte viac, nakoľko sú jednotlivé kroky oddelené a je na vás, či zvolíte iba optimalizáciu diskov, prehliadača alebo registrov.


jv16 PowerTools
V tomto prípade sa už nejedná o zadarmo odstupný nástroj ale o 60-dňovú skúšobnú verziu, mimo štandardných funkcií ponúka zlepšenie súkromia a poukáže na nebezpečné programy.


Razer Cortex: Game Booster
Už ako ste zo samotného názvu pochopili, jedná sa optimalizáciu počítača pre hranie hier. Program povypína nepotrebné procesy, defragmentuje jednotku a sliedi, čo môže spomaľovať výkon pri hrách. Pre skúsenejšieho hráča je to pomerne zbytočné, ale je tu aj takáto "jednotlačidlová" možnosť.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.