Prečo by ste sa mali zaujímať o NFT

Čo sú to biometrické údaje? Je moja identita ohrozená?
Čo sú to biometrické údaje? Je moja identita ohrozená?
31. decembra 2021
Čo sú to biometrické údaje? Je moja identita ohrozená?
Čo sú to biometrické údaje? Je moja identita ohrozená?
31. decembra 2021
Je pravdepodobné, že ste o NFT alebo „Non-Fungible“ Tokenoch počuli prvýkrát (alebo možno aj nie), keď sa jeden z nich tento rok predal na aukcii umenia za rekordnú sumu - presne 69 miliónov USD.

Táto správa podnietila vznik článkov, ktoré sa snažili odpovedať na najočividnejšiu otázku: Čo sú to NFT? Mnohí, ktorí ich čítali, na to stále nevedeli prísť. Medzitým sa stále predávali umelecké diela, ktoré každý štvrťrok dosahovali miliardové sumy a zahŕňali také rozmanité diela, ako je prvý tweet zakladateľa Twitteru Jacka Dorseyho, GIF Nyan Cat a 50-sekundové video hudobníčky Grimes.

Rozsah toho, ako môžu NFT v budúcnosti vstúpiť do našich životov, je však oveľa širší. Aj keď ste si nekúpili Cryptopunk (jeden z najžiadanejších unikátnych, náhodne generovaných zberateľských NFT), jedného dňa budete pravdepodobne vlastniť NFT, aby ste mohli robiť veci, ktoré dnes považujete za samozrejmé, ako je kúpa domu, návšteva športových podujatí, hranie online hier alebo streamovanie televízie a filmov.

Čo je blockchain?

Blockchain je distribuovaná databáza, ktorá je zdieľaná medzi uzlami počítačovej siete. Ako databáza uchováva blockchain informácie v elektronickej podobe v digitálnom formáte. Blockchainy sú najznámejšie vďaka svojej kľúčovej úlohe v systémoch kryptomien, ako je napríklad Bitcoin, na udržiavanie bezpečného a decentralizovaného záznamu transakcií. Inováciou pri blockchaine je, že zaručuje vernosť a bezpečnosť záznamu údajov a vytvára dôveru bez potreby dôveryhodnej tretej strany.

Jedným z kľúčových rozdielov medzi typickou databázou a blockchainom je spôsob štruktúrovania údajov. V blockchaine sa informácie zhromažďujú do skupín, známych ako bloky, ktoré obsahujú súbory informácií. Bloky majú určitú úložnú kapacitu a po naplnení sa uzavrú a spoja s predtým naplneným blokom, čím sa vytvorí reťazec údajov známy ako blockchain. Všetky nové informácie, ktoré nasledujú po tomto čerstvo pridanom bloku, sú zostavené do novovytvoreného bloku, ktorý sa po naplnení tiež pridá do reťazca.

Databáza zvyčajne štruktúruje svoje údaje do tabuliek, zatiaľ čo blockchain, ako naznačuje jeho názov, štruktúruje svoje údaje do kúskov (blokov), ktoré sú na seba naviazané. Táto dátová štruktúra vo svojej podstate vytvára nezvratnú časovú líniu údajov, keď je implementovaná decentralizovane. Keď je blok naplnený, je pevne stanovený a stáva sa súčasťou tejto časovej línie. Každý blok v reťazci dostane pri pridaní do reťazca presnú časovú pečiatku.

Čo je to Non-Fungible Token (NFT)? (v skratke)

Non-fungible tokeny alebo NFT sú kryptografické aktíva v blockchaine s jedinečnými identifikačnými kódmi a metadátami, ktoré ich navzájom odlišujú. Na rozdiel od kryptomien sa s nimi nedá obchodovať ani ich vymieňať za rovnocenné. Tým sa líšia od zameniteľných tokenov, ako sú kryptomeny, ktoré sú navzájom identické, a preto sa môžu používať ako prostriedok na obchodné transakcie.

Čo sú metaúdaje? (v skratke)

Metadáta sú štruktúrované údaje, ktoré obsahujú informácie o pôvodných údajoch, alebo jednoducho údaje, ktoré poskytujú informácie o iných údajoch. Slovo metadáta pochádza z gréckeho meta = medzi, pre + latinčina dátum = čo je dané. Tradičným príkladom metadát je katalogizačný lístok v knižnici, ktorý obsahuje údaje o pôvode a umiestnení knihy: ide o údaje o údajoch o knihe uložených na katalogizačnom lístku. Tieto metaúdaje možno napríklad použiť na jednoduché vyhľadanie kníh. Použitie na internete si asi viete odvodiť...

Vysvetlenie NFT a ich súvislosť s kryptomenami

V reálnom svete sa kupuje a predáva fyzický tovar. NFT umožňujú robiť to isté s digitálnym tovarom. Pojem „nefunčný“ sa vzťahuje na niečo jedinečné, čo nemôžete nahradiť - takže s NFT môžete byť jediným vlastníkom digitálneho obrazu, hudobného diela atď.

To je dosiahnuté vďaka technológii Blockchain, ktorá umožňuje kryptomenám ako napr. Bitcoin existovať.

Keď si kúpite umelecké dielo NFT (alebo vlastne kryptomenu), token sa prenesie do vašej digitálnej peňaženky, ku ktorej máte prístup len vy. Predaj je zaznamenaný v blockchaine a token dokazuje, že váš digitálny súbor je originál - a to aj v prípade, že niekto urobí snímku obrazovky vášho umeleckého diela alebo si uloží jeho kópiu do svojho zariadenia.

Ako sa NFT môžu už čoskoro stať súčasťou vášho života

Iste, možnosť dokázať, že ste skutočným majiteľom Explosion of Colour #59, je super. Ale rozsah toho, čo by NFT mohli umožniť, je oveľa širší. Poďme sa venovať niekoľkým príkladom toho, ako NFT môžu čoskoro vstúpiť do vášho každodenného života.

NFT zmenia náš pohľad na umenie

Nakoľko je dôležité, aby umenie bolo fyzickým objektom? Túto otázku nastoľuje nedávny projekt Damiena Hirsta s názvom „The Currency“. Britský umelec ručne namaľoval 10 000 jedinečných umeleckých diel, ktoré boli zároveň reprodukované ako zodpovedajúca verzia NFT. Všetci kupujúci potom dostali jeden rok na to, aby sa rozhodli, či si obraz ponechajú a vzdajú sa svojich práv na umelecké dielo založené na blockchaine, alebo si ponechajú NFT, pričom v takom prípade sa fyzické umelecké dielo zničí.

Iste, je to trik, ale je to aj pohľad na to, či si zberatelia myslia, že v budúcnosti budú cennejšie fyzické alebo digitálne formáty.

NFT prinesú revolúciu do filmov a seriálov

V júli 2021 hollywoodska dvojica Ashton Kutcher a Mila Kinusová spustili svoj animovaný webový seriál Stoner Cats (dvojica v ňom nahovorila postavy, rovnako ako spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin). Predávali sa NFT Stoner Cats, ktoré fungujú ako „vstupenka“ na streamovanie epizód, keď majitelia pripoja svoju Ethereum peňaženku k webovej stránke projektu.

Tento model „direct to NFT“ začína byť skutočne zaujímavý tým, že majitelia NFT (alias diváci) sa môžu priamo podieľať aj na vývoji seriálu a hlasovať o tom, ako chcú, aby sa postavy a dej vyvíjali.

Pokiaľ ide o rozhodovanie, komunity zarytých fanúšikov posilnené vlastníctvom projektu môžu mať čoskoro väčší vplyv na formovanie príbehu zábavných trendov ako hollywoodske štúdiá.

Hry NFT môžete hrať za účelom zisku

Hry ako Axie Infinity sú priekopníkmi nového modelu mobilných hier „play to earn“, ktorý umožňuje používateľom zarábať peniaze prostredníctvom hier. Hráči kupujú, chovajú a bojujú s príšerami nazývanými Axie, ktoré sú NFT. Keď vytvoria vzácny alebo silný typ Axie - čo je proces, ktorý si vyžaduje míňanie rôznych digitálnych mien -, môžu ho predať so slušným ziskom.

Možno ešte chvíľu potrvá, kým takéto tituly zatienia popularitu najpredávanejších hier, ako sú Call of Duty alebo Fifa, ale model „play to earn“ sa ujal – natoľko na Filipínach, kde v súčasnosti žije približne 40 % hráčov, si mnohí hráči dokázali zmierniť finančné ťažkosti spôsobené výlukou vďaka príjmom z hrania Axie Infinity.

Ďalšou variáciou na túto tému je Genopets, čoskoro spustená NFT hra „move to earn“ založená na Solane, ktorá hráčov motivuje za kroky, ktoré urobia v reálnom živote, a to synchronizáciou s nositeľnými fitness trackermi alebo počítadlom krokov v telefóne.

Športové vstupenky a zberateľské predmety NFT

NFT môžu čoskoro fungovať ako vstupenky na športové zápasy. Keď si kúpite vstupenku NFT, informácie ako vaše meno, dátum a udalosť sú zakódované v metadátach tokenu. Váš lístok NFT je jedinečný a dá sa vysledovať až k vám. Iste, niekto by mohol váš lístok duplikovať, ale to sa mu nepodarí, pretože záznam o kúpe je v blockchaine – ibaže by ste sa rozhodli predať ho niekomu inému, čím by ste previedli vlastníctvo NFT.

Ďalšou oblasťou zrelou na inovácie sú obchodné karty. Digitálne NFT obchodné karty pre hráčov NBA by napríklad mohli zobrazovať štatistiky, ktoré sa automaticky aktualizujú v reálnom čase počas zápasov a v priebehu sezóny.

NBA Top Shot, trh NFT zameraný na basketbal, zvolil podobný prístup, len namiesto fotografických kariet dostávate videoklipy, ktoré vám umožnia vlastniť jedinečné momenty z histórie NBA, napríklad ikonický smeč LeBrona Jamesa.

NFT na kúpu domu

Podobne ako pri kúpe umeleckého diela NFT vzniká jedinečný záznam o tejto transakcii v blockchaine, ktorý poskytuje certifikát vlastníctva odolný voči manipulácii. Tento model by mohol dokonale fungovať aj pri vlastníctve nehnuteľností.

Prevod vlastníctva nehnuteľností je v súčasnosti prácny, drahý a zahŕňa množstvo papierovačiek. Tokenizácia vlastníckych práv pomocou NFT a programovateľných inteligentných zmlúv registrovaných v blockchaine by ich správu výrazne uľahčila. Predaj domu sa môže zaregistrovať na blockchaine, pričom ako dôkaz vlastníctva sa poskytne NFT podobne ako dnes listina o vlastníctve.

Jedinečnosť každého NFT je definovaná informáciami uloženými v metadátach tokenu. V prípade predaja domu to môže zahŕňať históriu kúpy alebo poznámky o priestoroch – všetko reprezentované na reťazci.
Ďakujem, že ste sa dostali až sem. Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi známymi (budeme radi). Chcem vás upozorniť aj na to, že nikdy nečerpajte informácie iba z jedného zdroja a informácie si overujte.

Zdroj:
https://www.investopedia.com/non-fungible-tokens-nft-5115211
https://www.expressvpn.com/blog/what-are-nfts/
https://www.investopedia.com/terms/b/blockchain.asp
https://en.wikipedia.org/wiki/Non-fungible_token
https://sk.wikipedia.org/wiki/Metad%C3%A1ta