Čo je to ping?

Alternatívy pre Google Play Store (Obchod Play), kde získate platené aplikácie zadarmo
22. júla 2017
Nástroje na optimalizáciu operačného systému Windows
29. decembra 2017
Alternatívy pre Google Play Store (Obchod Play), kde získate platené aplikácie zadarmo
22. júla 2017
Nástroje na optimalizáciu operačného systému Windows
29. decembra 2017
Ping je typ paketu v počítačovej sieti, ktorý sa používa na kontrolu, či je mašina (počítač, server a pod.) na ktorú sa chceme v sieti pripojiť k dispozícii alebo nie.

Ping je sieťový paket pomenovaný ako Internet Control Message Protocol (ICMP) paket. Priebeh pingu/pingovania je hotový vtedy, ak ďalšia/druhá mašina odošle ICMP echo požiadavku na mašinu, alebo na iné rozhranie na internete/v sieti. Ak je mašina ktorá prijíma paket k dispozícií a je nastavená na odpovedanie (kvôli bezpečnosti sa dá „pingovanie“ mašiny vypnúť), odpovie s odpovedajúcim echo paketom (echo reply packet).

„Pingovanie“ nám neukáže len to, či je mašina „živá“ a pracuje, ale takisto nám pomôže identifikovať množstvo vecí ako stratené pakety, celkový čas odozvy (čas za ktorý sa nám druhá strana ozvala – hráči to poznajú v podobe lagov) atď., čo nám pomáha posúdiť spoľahlivosť pripojenia.

Ak si chcete „pingovanie“ vyskúšať na vlastnej koži, môžete si vo Windows spustiť Príkazový riadok (najrýchlejšia cesta – klávesa Windows + R, napíšte cmd a stlačte Enter), alebo Terminal v Linuxe (ak máte zapnuté klávesové skratky tak CTRL+ALT+T, alebo jednoducho dajte do vyhľadávania slovo Terminal) a píšte, syntax je rovnaký v oboch systémoch.
ping google.com (stlačte enter)
A je to... „pingli“ ste server Google (napíšte hocijakú stránku/IP adresu akú chcete), ktorý vám odpovedá, teraz viete, že ste na internete/sieti a všetko pracuje ako má... :D gratulujem... namiesto Google.com tam v reálnej sieti môžete napísať ip adresu mašiny, ktorú chcete „pingnúť“, Google som zvolil hlavne kvôli tomu, aby ste si to na „niečom“ vyskúšali.

*paket je blok prenášaných dát v sieti
*echo je príkaz pre výstup znakov na terminál a používa sa pre výpis informatívnych hlásení