Čo je to ping?

Alternatívy pre Google Play Store (Obchod Play), kde získate platené aplikácie zadarmo
22. júla 2017
Nástroje na optimalizáciu operačného systému Windows
29. decembra 2017
Ping je typ paketu v počítačovej sieti, ktorý sa používa na kontrolu, či je mašina (počítač, server a pod.) na ktorú sa chceme v sieti pripojiť k dispozícii alebo nie.

Ping je sieťový paket pomenovaný ako Internet Control Message Protocol (ICMP) paket. Priebeh pingu/pingovania je hotový vtedy, ak ďalšia/druhá mašina odošle ICMP echo požiadavku na mašinu, alebo na iné rozhranie na internete/v sieti. Ak je mašina ktorá prijíma paket k dispozícií a je nastavená na odpovedanie (kvôli bezpečnosti sa dá „pingovanie“ mašiny vypnúť), odpovie s odpovedajúcim echo paketom (echo reply packet).

„Pingovanie“ nám neukáže len to, či je mašina „živá“ a pracuje, ale takisto nám pomôže identifikovať množstvo vecí ako stratené pakety, celkový čas odozvy (čas za ktorý sa nám druhá strana ozvala – hráči to poznajú v podobe lagov) atď., čo nám pomáha posúdiť spoľahlivosť pripojenia.

Ak si chcete „pingovanie“ vyskúšať na vlastnej koži, môžete si vo Windows spustiť Príkazový riadok (najrýchlejšia cesta – klávesa Windows + R, napíšte cmd a stlačte Enter), alebo Terminal v Linuxe (ak máte zapnuté klávesové skratky tak CTRL+ALT+T, alebo jednoducho dajte do vyhľadávania slovo Terminal) a píšte, syntax je rovnaký v oboch systémoch.
ping google.com (stlačte enter)
ping
A je to... „pingli“ ste server Google (napíšte hocijakú stránku/IP adresu akú chcete), ktorý vám odpovedá, teraz viete, že ste na internete/sieti a všetko pracuje ako má... :D gratulujem... namiesto Google.com tam v reálnej sieti môžete napísať ip adresu mašiny, ktorú chcete „pingnúť“, Google som zvolil hlavne kvôli tomu, aby ste si to na „niečom“ vyskúšali.

*paket je blok prenášaných dát v sieti
*echo je príkaz pre výstup znakov na terminál a používa sa pre výpis informatívnych hlásení