Skype sa posledné roky stal synonymom internetovej komunikácie (všetci poznáme „skajpovanie“), hlavne vďaka veľmi dobrej optimalizácii video hovorov, konferenčných hovorov a samozrejme hlasových hovorov. Podiel Skype na trhu s interrnetovým telefonovaním je zhruba 40 %. Po prvý raz uzrel svetlo sveta v roku 2003, v roku 2011 ho odkúpil Microsoft (pred tým eBay) a funguje na peer-to-peer (p2p) protokole (nespolieha sa jednu sieť ale využíva sieť každého pripojeného na Skype, to znamená, že ak aj práve netelefonujete a máte Skype zapnutý, časť vášho internetu (napr. 1 %) sa zdieľa pre ostatných používateľov, aby mali kvalitnejší zážitok z komunikácie, podobne fungujú aj torrenty).
V poslednej dobre sa do Skype dostáva čoraz viac funkcií ako napr. prekladanie v reálnom čase apod., koncom roka 2017 je Skype prístupný výhradne cez Microsoft Obchod. Aj napriek tomu, že je Skype vynikajúci nástroj, nie všetkým vyhovuje a snažia sa nájsť alternatívu. V niektorých krajinách je dokonca zakázaný a ľudia sú nútení kupovať drahé služby ponúkane ich krajinou, alebo siahnuť po nejakom inom, neblokovanom komunikátore. To hlavné sme si povedali, tu je zoznam programov pre instantné správy, videohovory a konferenčné hovory, čiže alternatíva k Skype.
Je dokázané, že takmer každý Skype hovor začína slovami „počujeme sa?/funguje to?“, sám som to zažil niekoľko krát :D.
Skype si môžete stiahnuť úplne zadarmo na tejto stránke alebo priamo v obchode Microsoft. Pre mobilné platformy nájdete naozaj veľké množstvo rôznych komunikátorov, ktoré určite uspokoja vaše potreby, v článku sme spomenuli len tie najpoužívanejšie a najdostupnejšie.
Pokiaľ nepotrebuje video hovory, určite sa obhliadnite aj po programoch ako je
TeamSpeak alebo
Discord (ktorý je naozaj vynikajúci).