Alternatíva k Skype pre správy, videohovory a video konferenčné hovory

Nástroje na optimalizáciu operačného systému Windows
29. decembra 2017
Torrentové stránky pre rok 2018
9. januára 2018
Nástroje na optimalizáciu operačného systému Windows
29. decembra 2017
Torrentové stránky pre rok 2018
9. januára 2018

Skype sa posledné roky stal synonymom internetovej komunikácie (všetci poznáme „skajpovanie“), hlavne vďaka veľmi dobrej optimalizácii video hovorov, konferenčných hovorov a samozrejme hlasových hovorov. Podiel Skype na trhu s interrnetovým telefonovaním je zhruba 40 %. Po prvý raz uzrel svetlo sveta v roku 2003, v roku 2011 ho odkúpil Microsoft (pred tým eBay) a funguje na peer-to-peer (p2p) protokole (nespolieha sa jednu sieť ale využíva sieť každého pripojeného na Skype, to znamená, že ak aj práve netelefonujete a máte Skype zapnutý, časť vášho internetu (napr. 1 %) sa zdieľa pre ostatných používateľov, aby mali kvalitnejší zážitok z komunikácie, podobne fungujú aj torrenty).

V poslednej dobre sa do Skype dostáva čoraz viac funkcií ako napr. prekladanie v reálnom čase apod., koncom roka 2017 je Skype prístupný výhradne cez Microsoft Obchod. Aj napriek tomu, že je Skype vynikajúci nástroj, nie všetkým vyhovuje a snažia sa nájsť alternatívu. V niektorých krajinách je dokonca zakázaný a ľudia sú nútení kupovať drahé služby ponúkane ich krajinou, alebo siahnuť po nejakom inom, neblokovanom komunikátore. To hlavné sme si povedali, tu je zoznam programov pre instantné správy, videohovory a konferenčné hovory, čiže alternatíva k Skype.

Je dokázané, že takmer každý Skype hovor začína slovami „počujeme sa?/funguje to?“, sám som to zažil niekoľko krát :D.

Skype si môžete stiahnuť úplne zadarmo na tejto stránke alebo priamo v obchode Microsoft. Pre mobilné platformy nájdete naozaj veľké množstvo rôznych komunikátorov, ktoré určite uspokoja vaše potreby, v článku sme spomenuli len tie najpoužívanejšie a najdostupnejšie.

Pokiaľ nepotrebuje video hovory, určite sa obhliadnite aj po programoch ako je TeamSpeak alebo Discord (ktorý je naozaj vynikajúci).

Alternatíva ku Skype

Google Hangouts
Veľmi slušná aplikácia, ktorú ani nemusíte inštalovať, nakoľko funguje cez prehliadač a je asi v každom Android telefóne (do iných sa dá nainštalovať). Cez aplikáciu môžete písať, volať, uskutočňovať videohovory a samozrejme podporuje aj videokonfernčné hovory (až 10 ľudí). Zadarmo... :)


Jitsi
Opensource komunita pracuje na veľmi ambicióznom projekte, ktorý spojí ľubovoľný počet ľudí do konverzácie, či už video alebo normálnej, takže konferenčné hovory sú samozrejmosť. Dostupnosť tejto aplikácie je zatiaľ menšia, nakoľko sa v dobe písania tohto článku ešte len dostáva na mobilné platformy (01. 01. 2018). Protokol, ktorý Jitsi používa využívajú aj komerčné služby a je bezpečnejší ako používa Skype.


IMO
Pomerne nová aplikácia, ktorá sa v našich končinách ešte len udomácňuje. Podporuje správy, videohor, skupinový video hovor a samozrejme volania. Podporované sú všetky hlavné platformy okrem Linuxu.


Viber
Pre mnohých je to alternatíva číslo 1, pretože Viber je naozaj kvalitná aplikácia, ktorá je dostupná pre všetky hlavné platformy a väčšina z vás ju už dávno na správy používa. Bohužiaľ zatiaľ nemá konferenčné hovory.


Facebook Messenger
Máte ho asi každý, hovory/videohovory sú naozaj kvalitné. Zatiaľ nemá konferenčný video hovor, ale to je len otázka času.


WhatsApp
Kvalita hovorov/videohovorov je slabšia ako na predošlých aplikáciách, na druhú stranu je komunikácia bezpečnejšia, nakoľko je plne šifrovaná. Je zadarmo, k dispozícii nie sú ani konferenčné video hovory. Nájdete ho na všetkých hlavných platformách.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.