Najbezpečnejšie Linuxové distribúcie

Čudo Game Division 10. 12. 2016
11. decembra 2016
Čudo Game Division 17. 12. 2016
18. decembra 2016
Čudo Game Division 10. 12. 2016
11. decembra 2016
Čudo Game Division 17. 12. 2016
18. decembra 2016
V tomto článku nájdete odkazy na najbezpečnejšie Linuxové distribúcie, ktoré vám pri prehliadaní internetu, vlastne pri hocijakej práci so sieťou alebo súbormi poskytnú maximálnu možnú bezpečnosť. Väčšina z nich sa nedá nainštalovať, takže svoj bezpečný operačný systém budete pekne nosiť na vymeniteľnom médiu (SD karty, USB kľúče a pod.). A prečo je takýto zoznam potrebný? No pre hneď niekoľko dôvodov a jeden z nich môže byť aj ten, že vládne programy ako Xkeyscore vás sledujú úplne všade a vedia o vás prakticky všetko, BEZ VÁŠHO POVOLENIA A MIMO ZÁKON. Ak by ste sa chceli v tejto problematike trošku dovzdelať, zadajte si do vyhľadávača vládne programy NSA s názvami ako BULLRUN, PRISM (alebo len meno Edward Snowden)... tie vás už zavedú na stránky, ktoré vás premostia na ďalšie zaujímavé vládne experimenty. Nejedná sa o žiadnu konšpiráciu, ale tvrdé fakty o tom, že sme riadne sledovaní všetkými možnými úradmi (kvôli „bezpečnosti“) a spoločnosťami (kvôli ziskom napr. z reklamy).

Viem, viem... vy nemáte čo skrývať, tak zavrite túto stránku a dajte na Facebook ďalších aspoň 10 fotiek celej vašej rodiny a popíšte do statusu váš kompletný deň... Pre tých, ktorí majú záujem si svoje súkromie a údaje chrániť, máme zaujímavý zoznam Linuxových distribúcií. Dostal som otázku, či sa dá cez tieto distribúcie pristupovať na DarkNet... áno, dá. Edward Snowden používal distribúciu Tails. Dokumentárny film o Edwardovi Snowdenovi si môžete pozrieť tu. Anglický jazyk je povinný.

Najbezpečnejšie Linuxové distribúcie zadarmo

Subgraph OS
Podľa rôznych „hackerských“ portálov sa jedná o najbezpečnejšiu distribúciu pre začiatočníkov, no radosť budú mať aj skúsenejší používatelia. Nepobeží na slabších strojoch, pretože niektoré komponenty vyžadujú značný výkon, ako napr. plné šifrovanie disku, pretože inak Subgraph OS nebudete môcť používať. Všetko sa deje automaticky, takže ako som už písal, vhodné pre začiatočníkov.


Parrot OS
Na Debiane založený Linux pre používateľov posadnutých bezpečnosťou. K dispozícii sú dva typy Parrot OS a to Security a Home. Security disponuje nástrojmi na forenznú analýzu siete, testovanie siete, rôzne nástroje na penetráciu sietí a aplikácií a je výborný na vývoj aplikácií. Samozrejmosťou je vysoký anonymita a súkromie. Home verzia je zameraná hlavne na súkromie používateľa.


Kali Linux
Jedna z najobľúbenejších distribúcií, ktorú používajú etický hackeri (white hat) na testovanie prostredia, skenovanie/penetráciu siete a celkového prostredia. Kali Linux si viete nainštalovať aj do Windows 10 priamo z Microsoft Obchodu.


Tails
Asi najznámejšia z najbezpečnejších Linuxových distribúcií, vďaka ktorej mohol Edward Snowden komunikovať zo svetom počas vynášania informácií z NSA. Celá internetová komunikácia je šifrovaná cez TOR, po vypnutí operačného systému vymaže všetko a nájdeme tu aj programy ako AdBlock Plus a NoScript.


JonDo/Tor-Secure-Live-DVD
Zaujímavá distribúcia, v ktorej nájdete kopu užitočných a predkonfigurovaných nástrojov na anonymné behanie po sieťach a internete. Na prehliadanie môžete použiť Tor Browser alebo JonDoFox. Na komunikáciu si vystačíte s aplikáciami ako TorChat alebo Pidgin.


UPR (Ubuntu Privacy Remix)
V tomto prípade sa bavíme o operačnom systéme založenom na Ubuntu, dá sa aj nainštalovať na železo, no zabudnite na anonymné behanie po internete, teda, môžete si doinštalovať Tor. Táto distribúcia ponúka vysokú ochranu práce so súbormi, pričom celý disk je zašifrovaný.


Qubes OS
Qubes OS pracuje na báze virtuálnych strojov a ako ste si sami domysleli, každá časť operačného systému má svoju virtuálnu mašinu, bezpečne odpojenú od ostatných informácií. Je to veľmi slušný kompromis medzi funkcionalitou a anonymitou.


Whonix
Ďalší operačný systém založený na Virtuálnych strojoch, konkrétne na VirtualBoxe. Ako bránu na sieť používa Tor bránu, no dennodenné použitie by som zvažoval len na naozaj silných počítačoch. Whonix je dobré aspoň vyskúšať.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.
Icon made by Freepik.com from Icomoon