Počiatok zdravotného sledovania?

Ako vytvoriť silné heslo? A prečo?
6. augusta 2020
Sprievodca bezpečným prehliadaním, ako sa chrániť online
Sprievodca bezpečným prehliadaním, ako sa chrániť online
25. decembra 2021
Ako vytvoriť silné heslo? A prečo?
6. augusta 2020
Sprievodca bezpečným prehliadaním, ako sa chrániť online
Sprievodca bezpečným prehliadaním, ako sa chrániť online
25. decembra 2021
Uplynulému roku vládli následky nového koronavírusu (a vlastne doteraz aj naďalej vládnu - apríl 2021), ktorý sa rýchlo rozšíril do všetkých kútov našej planéty. Nová legislatíva a núdzové predpisy umožnili takmer každej krajine zaviesť prísne hraničné kontroly, cestovné obmedzenia, karanténne postupy, povinné testovacie schémy a ďalšie obmedzenia. Niektoré z nich hraničia s ľudskosťou a častokrát sú zneužívané jedincami na neopodstatnenú tyraniu.

Táto udalosť určí postupy na nadchádzajúceho desaťročia a máme dôvody obávať sa, že trendy zavedené pri Covid-19 budú definovať legislatívu, prístup k súkromným informáciám a občiansky život ako nikto / nič iné.

Dohľad / sledovanie od roku 2001 stúpa

Jedným z hlavných politických trendov 21. storočia bol doteraz zvýšený technologický dohľad. Poháňaný hlavne vojnou proti terorizmu. Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 sme videli, že dozorné / sledovacie agentúry (NSA, CIA, FBI, FSB, Europol, SIS a pod.) boli oprávnené prijať nové zákony a obrovské zdroje (finančné, ľudské, technologické a pod.) na zhromažďovanie a generovanie digitálnych informácií o všetkých častiach nášho života.

Nikde to nebolo také zjavné ako pri cestovaní. Tam, kde by ste sa pred 20 rokmi mohli s hotovosťou dostaviť na letisko a krátko po tom nastúpiť do lietadla bez toho, aby vás niekto prehľadal, dnes budete čakať v niekoľkých radoch, preukážete totožnosť, palubné lístky a uvidíte seba a svoje veci prehľadané milimetrovými elektromagnetickými vlnami, röntgenovými lúčmi, detektorom kovov a detektorom na výbušniny. Rezervácia letenky tesne pred odletom alebo bez spiatočnej letenky môže zvýšiť príznaky, ktoré povedú k ďalším otázkam a prehľadávaniu. Aj finančné prevody sa dramaticky zmenili. Číslované bankové účty, ktoré nezaznamenávajú totožnosť majiteľa, už neexistujú. Platby hotovosťou vo vyšších sumách sa postupne rušia. Spotrebitelia sú odrádzaní od úplného platenia hotovosťou prostredníctvom právnych predpisov a daňových úľav (alebo rôznych akcií v obchodoch). Pravidlá takzvaného „poznajte svojho zákazníka“ sťažili prevod peňazí do zahraničia (mimo EÚ), otvoriť účty pre malé podniky a umožniť ľuďom s skupinách sa zúčastňovať na elektronickom obchode.

Jediným sektorom, ktorý sa akosi dokázal vyhnúť tomuto zajatiu, sú komunikácie (zatiaľ). Aj keď tu už boli pokusy o registráciu mobilných telefónov a sledovanie širokopásmových pripojení, používatelia si ešte stále môžu vychutnať súkromný a bezpečný prístup k informáciám na celom svete za pomoci Tor a VPN. Šifrované správy sa stali štandardom pre miliardy používateľov a takmer všetky weby sú chránené protokolom HTTPS.

Lekársky dohľad je ďalšou vlnou

V nadchádzajúcich rokoch bude lekársky systém pod podobným tlakom, aký má cestovný, finančný a komunikačný priemysel. Vykonávanie prísnych kontrol, zhromažďovanie čo najväčšieho množstva údajov a sprístupnenie štátu.

4 spôsoby, ako obavy o zdravie zvyšujú dohľad / sledovanie

1. Imunizácia

„Carte Jaune“ je žltá knižočka oficiálne známa ako „Medzinárodný očkovací preukaz“. Pre niektorých je to neoddeliteľný spoločník na cestách do zahraničia a pri návšteve u lekára. Široký dosah vírusu Covid-19 však viedol krajiny k zavedeniu alebo naplánovaniu „pasov digitálneho očkovania – certifikácie“, ktorá by umožnila očkovaným jedincom slobodnejšie cestovať. A práve toto vytvorilo etické „mínové pole“ pre zber zdravotných údajov a lekárske súkromie.

2. Testy na choroby

Chrípka zabíja naozaj veľké množstvo ľudí a tolerancia mnohých systémov zdravotnej starostlivosti k vírusom, baktériám a mikróbom bude pravdepodobne oveľa nižšia ako v minulosti. Vznikajúci SARS-CoV-2 vytvoril veľkú infraštruktúru pre testy na patogény, ktorá sa bude naďalej používať na detekciu ich šírenia všade, kde sa niekto bude cítiť zle.

3. Dohľad nad odpadovými vodami

Na zistenie toxínov, vírusov a dokonca nelegálnych drog môžu úrady začať testovať vaše zvyšky v odpadových vodách budov a mestských blokov. Aj keď to môže pomôcť odhaliť ohniská prenosných chorôb alebo dokonca kontaminácie pitnej vody alebo potravín, je ľahké si predstaviť, ako je možné tieto údaje použiť na zásah do občianskych práv, ako aj na identifikáciu osôb na úteku a nezákonného správania.

4. Polícia získa prístup k údajom o zdravotnom stave

Vaše fitnes aplikácie, náramky a inteligentné tričká zhromažďujú širokú škálu osobných údajov vrátane informácií o vašom pobyte, vzorcoch správania, dokonca o užívaní ilegálnych drog a aj o tom, či uprednostňujete hororové filmy pred romantickými komédiami (alebo filmami o porušovaní súkromia). Všetky tieto údaje si legálne a bez väčších kontroverzií nájdu cestu na miestnu policajnú stanicu.

Odvážny „nový svet“ hľadajúci zdravie

Rovnako ako v prípade mnohých ďalších obmedzení nášho každodenného života, aj teraz je ťažké určiť, do akej miery by vojna proti chorobe ohrozila občianske slobody.

Nakoľko si vážime bezpečnosť a zdravie, koľko svojej slobody sme ochotní obetovať pre trochu väčšej bezpečnosti a koľko slobôd budeme ochotní stratiť kvôli lepšiemu zdraviu a dlhšiemu životu? Môže zdravotníctvo odolať týmto pokusom o dohľad / sledovanie a kontrolu. Budú sa ľudia vôbec rozhodovať pre technológiu a štruktúry na ochranu súkromia? Nakoľko bude budúcnosť zdravotnej starostlivosti pripomínať históriu komunikácií v porovnaní napríklad s financiami alebo cestovaním? Máme na to ako obyčajný ľudia vôbec nejaký dosah, alebo to za nás rozhodnú vo vyšších štruktúrach a my sa budeme len prizerať, ako nám súkromie mizne v hlbinách systému? Než budeme mať jasné odpovede, bude to chvíľu trvať.
Ďakujem, že ste sa dostali až sem. Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi známymi (budeme radi). Chcem vás upozorniť aj na to, že nikdy nečerpajte informácie iba z jedného zdroja a informácie si overujte.

Zdroj:
https://www.expressvpn.com/blog/were-at-the-dawn-of-medical-surveillance