Služby na meranie rýchlosti internetu využijete hlavne vtedy, ak máte podozrenie, že vami zakúpená internetová služba nedosahuje adekvátnych výsledkov, v tomto prípade prenosová rýchlosť internetu. Služby v tomto zozname vám bez problému zmerajú rýchlosť sťahovania (download) a rýchlosť odosielania (upload) údajov. Nie všetky merania sú 100 % a do úvahy musíte brať aj agregáciu (koľko ľudí zdieľa jedno pásmo (prípojku), máte to niekde v zmluve napr. 1:10, kde jedno pripojenie zdieľate s ďalšími deviatimi ľuďmi a pokiaľ bývate niekde na dedine, kde nie je dostatočná konektivita (pripojenie), môžete pocítiť spomalenie internetu, teda pokiaľ budú všetci desiati na internete v rovnaký čas. Pocítiť to môžu aj používatelia vo vyššie urbanizovaných častiach miest, kde si kúpite program s prenosovou rýchlosťou 250 Mbit/s, no keď budete testovať pripojenie, raz bude 150 a niekedy 70 Mbit/s, no pre “normálne” používanie internetu je takéto kolísanie rýchlosti nepostrehnuteľné).
Čo je veľmi dôležité vedieť a veľa ľudí si to mýli, prenosová rýchlosť sa meria v Megabitoch (Megabit, skratka Mbit alebo Mb) a nie v Megabytoch (Megabyte, čítaj megabajt, skratka MB), ale nezúfajte, prepočítať Mbit na MB a naopak je úplne jednoduché, len si všímajte i/y. Jediné, čo si musíte zapamätať je, že 1 byte má 8 bitov (1 byte = 8 bit)... no inak... ak máte 10 megabitové (Mbit) pripojenie, tak rýchlosť sťahovania v megabytoch za sekundu (MB/s) bude 10/8, čo je 1,25 MB/s. Jednoducho vydeľte svoje megabity ôsmimi a dostanete prenosovú rýchlosť v megabytoch za sekundu, alebo naopak vynásobte megabyty (MB) ôsmimi a dostanete prenosovú rýchlosť v megabitoch (Mbit).
V zoznamoch nie sú zahrnuté služby na meranie rýchlosti internetového pripojenia, ktoré sú poskytované samotným dodávateľom služby (váš ISP). Je mi jasné, že existuje naozaj veľké množstvo podobných služieb, no vybral som naozaj iba tie najlepšie, používateľsky najdostupnejšie a samozrejme najpresnejšie.