Meranie rýchlosti internetového pripojenia (speedtest)

Čudo 11. 01. 2017
13. januára 2017
Správa programov pri spustení operačného systému
Správa programov pri spustení Windows (Startup Manager)
10. februára 2017
Čudo 11. 01. 2017
13. januára 2017
Správa programov pri spustení operačného systému
Správa programov pri spustení Windows (Startup Manager)
10. februára 2017
Služby na meranie rýchlosti internetu využijete hlavne vtedy, ak máte podozrenie, že vami zakúpená internetová služba nedosahuje adekvátnych výsledkov, v tomto prípade prenosová rýchlosť internetu. Služby v tomto zozname vám bez problému zmerajú rýchlosť sťahovania (download) a rýchlosť odosielania (upload) údajov. Nie všetky merania sú 100 % a do úvahy musíte brať aj agregáciu (koľko ľudí zdieľa jedno pásmo (prípojku), máte to niekde v zmluve napr. 1:10, kde jedno pripojenie zdieľate s ďalšími deviatimi ľuďmi a pokiaľ bývate niekde na dedine, kde nie je dostatočná konektivita (pripojenie), môžete pocítiť spomalenie internetu, teda pokiaľ budú všetci desiati na internete v rovnaký čas. Pocítiť to môžu aj používatelia vo vyššie urbanizovaných častiach miest, kde si kúpite program s prenosovou rýchlosťou 250 Mbit/s, no keď budete testovať pripojenie, raz bude 150 a niekedy 70 Mbit/s, no pre “normálne” používanie internetu je takéto kolísanie rýchlosti nepostrehnuteľné).

Čo je veľmi dôležité vedieť a veľa ľudí si to mýli, prenosová rýchlosť sa meria v Megabitoch (Megabit, skratka Mbit alebo Mb) a nie v Megabytoch (Megabyte, čítaj megabajt, skratka MB), ale nezúfajte, prepočítať Mbit na MB a naopak je úplne jednoduché, len si všímajte i/y. Jediné, čo si musíte zapamätať je, že 1 byte má 8 bitov (1 byte = 8 bit)... no inak... ak máte 10 megabitové (Mbit) pripojenie, tak rýchlosť sťahovania v megabytoch za sekundu (MB/s) bude 10/8, čo je 1,25 MB/s. Jednoducho vydeľte svoje megabity ôsmimi a dostanete prenosovú rýchlosť v megabytoch za sekundu, alebo naopak vynásobte megabyty (MB) ôsmimi a dostanete prenosovú rýchlosť v megabitoch (Mbit).

V zoznamoch nie sú zahrnuté služby na meranie rýchlosti internetového pripojenia, ktoré sú poskytované samotným dodávateľom služby (váš ISP). Je mi jasné, že existuje naozaj veľké množstvo podobných služieb, no vybral som naozaj iba tie najlepšie, používateľsky najdostupnejšie a samozrejme najpresnejšie.

Najlepšie služby na meranie rýchlosti internetového pripojenia

SpeedOf.Me
Podľa mňa sa jedná o jeden z najlepších nástrojou na zmeranie rýchlosti internetového pripojenia. Funguje na HTML 5 a o všetko, čo sa práve deje vás v prehľadnom okne informuje. Funguje aj na smartfónoch. Otestuje download a aj upload.


Speedtest.net
Túto stránku asi netreba nikomu predstavovať, nakoľko ju pozná asi každý. Jediné mínus by som dal použitiu už dnes zastaralejšiemu Flashu a nutnosť inštalovať aplikáciu do smartfónov. Inak je naozaj solídne a naozaj presné zmeranie rýchlosti downloadu a aj upladu. Prehľadné a funkčné, navyše si uchováva všetky predošlé merania, čo môže byť pre niekoho dobré.


TestMy.net
Na výber máte tri rôzne testy, neviem prečo to takto rozdelili, ale čo už. Testovania sťahovania, odosielania a kombinovaný test. Prehľadné a funkčné. Ako obrovské plus by som vyzdvihol možnosť, určiť si koľko údajov sa stiahne alebo odošle.


Bandwidth Place
Pre začatie testu stačí, ak zvolíte lokalitu, odkiaľ má byť testovací súbor stiahnutý a odoslaný. Tento test mi ukazoval najnižšiu rýchlosť pripojenia. Funguje na HTML 5, takže je plne kompatibilný aj s mobilnými zariadeniami.


Fast
Naozaj jednoduchá služba, v ktorej otestujete rýchlosť sťahovania. Len spustite stránku a pozerajte na číslo.


nPerf
Neznámy, ale naozaj veľmi slušný nástroj na meranie rýchlosti internetového pripojenia. K dispozícii sú aj mobilné aplikácie.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.
Icon made by Freepik.com from Icomoon