Zoznam internetových prehliadačov

Emailový klient zadarmo
Emailový klient zadarmo
19. augusta 2016
Automatické zálohovanie súborov
3. septembra 2016
Emailový klient zadarmo
Emailový klient zadarmo
19. augusta 2016
Automatické zálohovanie súborov
3. septembra 2016
Každý ho denne používa a myslí si, že ten ktorý používa je najlepší, najrýchlejší a pod. Hovoríme o internetových prehliadačoch a tento článok má za úlohu ukázať viac možností, ako prehliadať internetový priestor. Internetových prehliadačov je naozaj veľké množstvo, no v dnešnom zozname sa pozrieme na tie najlepšie alternatívy k svätej štvorici Chrome, Firefox, Explorer/Edge a Opera, pretože toto sú štyri najpoužívanejšie internetové prehliadače v dobe písania tohto článku. Stretol som sa aj s názorom, že v počítači nesmiete mať viac ako jeden alebo dva internetové prehliadače, no a celkom ma to pobavilo. Je to samozrejme na vás, aké množstvo internetových prehliadačov máte nainštalované, je to program ako každý iný a jediné, čo sa môže spomaliť je štartovanie systému, pretože každý z moderných internetových prehliadačov má utilitu pre automatickú aktualizáciu, ktorá beží niekde na pozadí, ale dá sa pomerne jednoducho vypnúť, čím samozrejme riskujete neaktuálnosť daného internetového prehliadača, teda až po jeho spustenie (vtedy si overí verziu či to chcete, alebo nie).

Veľa ľudí nevie, že internetové prehliadače môžeme deliť aj na základe ich vykresľovacieho jadra a nie je to len používateľské prostredie, ktoré sa mení. Vyresľovacie jadro zjednodušene slúži na to, aby sa stránka správne zobrazila, napr. podľa štandardov programovacieho/znakového jazyka ako je HTML, CSS3 a pod. a samozrejme komunikuje s vaším hardvérom alebo systémom a na základe efektivity tejto komunikácie sa vám stránka nahrá/vykreslí za nejaký čas. Kritickou premennou je aj rýchlosť vášho internetového pripojenia, ale to vám asi došlo, no môžete mať akokoľvek rýchly internet, pokiaľ internetový prehliadač nerozumie požiadavkám servera na vykreslenie internetovej stránky, nepomôže vám absolútne nič. Pokiaľ vás to zaujíma, tak poznáme niekoľko základných vykresľovacích jadier pre internetové prehliadače.

Trident a EdgeHTML
Microsoft vyvinul jadro pre svoj Internet Explorer a dodnes ho hojne využívajú v iných internetových prehliadačoch ako je napr. 360 Secure Browser, SlimBrowser ale aj Tencent Traveler. Ešte pred pár rokmi to bolo používateľmi najpoužívanejšie jadro vôbec. Vývoj jadra Trident už nepokračuje, pretože ho nahradzuje vykresľovacie jadro EdgeHTML, ktoré používa internetový prehliadač Microsoft Edge. Jadro EdgeHTML sa distribuuje proprietárne.

Gecko
Prvý internetový prehliadač, ktorý používal toto jadro bol Netscape 6 a bol vytvorený firmou AOL, takže ak si myslíte, že Gecko vyvinuli v Mozille, tak ste práve dostali ranu do zubov. AOL „podaroval“ jadro Gecko Mozille a tí sa oň starajú dodnes. Poháňa veľmi obľúbený (aj keď v dnešných dobách upadajúci) internetový prehliadač Mozilla Firefox. Jadro poháňa aj internetové prehliadače ako napr. Comodo IceDragon a TOR (Onion Browser). Gecko sa pôvodne mal volať Raptor. Distribuuje sa ako Open Source.

Webkit/WebCore
Jedná sa fork (zoberiete nejaký hotový kód a dorábate/prerábate svoje funkcie) KHTML jadra o ktoré sa starala komunita KDE. Po prvý raz bolo jadro Webkit použité v internetovom prehliadači Safari od Apple. Od roku 2005 sa stalo Open Source. Používajú ho už spomenuté Apple Safari ale napr. aj Epic Browser, Chromium, Midori, SRWare Iron, Comodo Dragon, Konqueror a Maxthon.

Blink
V dnešnej dobe asi najrozšírenejšie jadro a vzniklo forkom (zoberiete nejaký hotový kód a dorábate/prerábate svoje funkcie) vyššie spomenutého Webkitu. Primárne ho začal vyvíjať The Chromium Project, no pridali sa ja ďalšie veľké mená ako Google (teda hlavne oni), Opera Software, Intel a Samsung. Podľa posledných informácií používa Blink cca 50 % používateľov meraného internetu. Distribuuje sa ako Open Source a používajú ho internetové prehliadače ako napr. Google Chrome, Opera Browser, Brave, Vivaldi atď.

Nejaké základy už máte, poďme sa pozrieť na zoznam internetových prehliadačov. Rozdelil som ich do troch kategórií: najpoužívanejšie, špecializované a alternatívne.

Za spôsobené škody, ktoré si pri neodbornej inštalácii môžete spôsobiť, nie sme zodpovední. Všetky odkazy vedú mimo tejto stránky, odkazy som samozrejme prekontroloval. Niektoré programy z tohto zoznamu majú tendenciu inštalovať aj rôzne druhy Toolbarov, preto vás prosím, aby ste si pri inštalácii dávali pozor na to, čo odklikávate.

Najpoužívanejšie internetové prehliadače

Google Chrome
Netreba asi nikomu predstavovať. Podľa mnohých je to absolútne to najlepšie, čo môžete na prehliadanie internetu použiť. Používa vykresľovacie jadro Blink a je zadarmo.


Mozilla Firefox

Najznámejší Open Source internetový prehliadač, ktorý v týchto dobách prežíva dobu temna. Nie je zlý, len za poslednú dobu ako keby stratil smer a stále sa hľadá.


Microsoft Edge
Nástupca veľmi populárneho internetového prehliadača Microsoft Internet Explorer. Beží na vlastnom jadre EdgeHTML a nájdete na všetkých operačných systémoch Microsoft Windows 10 a vyššie. Zatiaľ sa veľkej obľube neteší.


Apple Safari
Predvolený prehliadač na operačných systémoch OS X. Funguje na Webkite a na Windows už nevychádzajú aktualizácie, čiže si radšej vyberte niečo iné.


Opera Browser
Aj tento článok píšem z Opery a podľa mňa je to výborná voľba. Beží na vykresľovacom jadre Blink a má naozaj veľa vychytávok. Občas je ale pomalší, ale má vstavanú VPN.


UC Browser
Čínsky gigant Alibaba financuje firmu UCWeb, ktorá vyrába tento internetový prehliadač založený na jadre U3 Engine, ktorý je forkom Webkitu. Populárny je hlavne v Ázii, no podľa bezpečnostných expertom trpí veľkým množstvom bezpečnostných prešľapov pretože všetko, čo na internete cez tento prehliadač robíte, posielate čínskym úradom.


Špecializované internetové prehliadače

TOR Browser
Ultra bezpečný internetový prehliadač, ktorý beží na vykresľovacom jadre Gecko. Výborná voľba pre anonymné prehliadanie internetového obsahu.


Epic Browser
Založený na Webkite. Ďalší výborný prehliadač, ktorý vás bude na internete kryť (anonymné prehliadanie webu).


Cliqz
Výborný a naozaj rýchly prehliadač založený na Gecku, ktorý sa postará o vaše súkromie pri prezeraní internetu. Vie sťahovať aj videa z Youtube.


Coowon browser
Internetový prehliadač zameraný na hráčov. Podporuje ovládač a nahrávanie obrazovky priamo v prehliadači. Beží na jadre Blink.


Comodo IceDragon
Bezpečný prehliadač od bezpečnostnej firmy Comodo. Je to vlastne bezpečnejší Firefox, čiže funguje na jadre Gecko.


Comodo Dragon
Bezpečný prehliadač od bezpečnostnej firmy Comodo. Je to vlastne bezpečnejší Chrome, funguje na jadre Webkit.


Comodo Chromodo
Bezpečný prehliadač od bezpečnostnej firmy Comodo. Funguje na jadre Blink.


Alternatívne internetové prehliadače

Vivaldi
Veľmi príjemný internetový prehliadač od tvorcov Opery. Vivaldi je poháňaný vykresľovacím jadrom Blink.


Torch Browser
Výborný internetový prehliadač, ktorý má v sebe zabudované funkcie na sťahovanie online videa, na sťahovanie torrentov a mnoho ďalších užitočných funkcií.


WaterFox
Zaujímavý projekt, ktorý o vás neodosiela žiadne telemetrické údaje a je otvorený pre všetky zásuvné moduly (nemá whitelist). Beží na Gecku, je dostupná len 64-bit verzia pre Windows, Linux a MacOS.


Chromium
Úplný základ, čiže ak nechcete/nepotrebujete nejaké extrémne funkcie (podporuje rozšírenia), tak je to prehliadač pre vás! Funguje na Chromium.


Brave
Blokuje reklamu a snaží sa o viac súkromia na internete a má príjemné používateľské prostredie. Beží na jadre Blink.


Maxthon
na vykresľovanie stránok používa hneď dve jadrá a to Trident and WebKit. Ponúka všetko, čo by ste čakali od ostatných internetových prehliadačov.


Midori
Internetový prehliadač, ktorý je predvolený v Linuxovej distribúcii s názvom Elementary OS. Má naozaj príjemný a čistý design a určite sa hodí Apple pozitívnym ľuďom. Funguje na jadre Webkit (tak ako aj Safari).


Sleipnir
30 miliónov stiahnutí v Japonsku, pekné používateľské prostredie. Sleipnir je poháňaný vykresľovacím jadrom Blink.


Dooble Browser
Základný prehliadač, ktorý o vás nezisťuje a nezbiera informácie. Je poháňaný vykresľovacím jadrom Webkit.


SRWare Iron
Prehliadač, ktorý chráni vaše súkromie. Funguje na Webkite.


Slim Browser
Používateľské rozhranie je veľmi podobné Internet Exploreru 8, takže ak sa neviete vysporiadať s moderným vzhľadom v prehliadačoch, toto je pre vás jasná voľba. Dokonca aj používa vykresľovacie jadro Trident od Microsoftu. Osobne som sa cez toto obdobie už preniesol.


SlimJet
Používa jadro Blink a má v sebe pokročilé funkcie na blokovanie reklamy a manažéra pre sťahovanie súborov.


Avant Browser
Môžete prepínať medzi tromi najpoužívanejšími jadrami v jednom prehliadači. Trident, Gecko a Webkit sú plne podporované. Používateľské rozhranie mi príde jemne zastaralé.


SeaMonkey
Vhodná alternatíva pre tých, ktorý chcú vymeniť Firefox. Beží na jadre Gecko.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.
Icon made by Freepik.com from SimpleIcon