Výhody hrania videohier

Výsledky testov antivírusových riešení AV-Test.org (apríl 2019)
3. júna 2019
Je AppUmbrella a AppUcoin podvod?
23. januára 2020
Výsledky testov antivírusových riešení AV-Test.org (apríl 2019)
3. júna 2019
Je AppUmbrella a AppUcoin podvod?
23. januára 2020
Komplexné (zložité), súťaživé a ambiciózne. Videohry prešli naozaj obrovskými zmenami od čias prvých arkád z roku 1970 a dnes už máme dôkazy o tom, že výhody hrania siahajú ďaleko za zábavu a lepšiu koordináciu očí a rúk (áno, začíname pozitívne, hneď prvý benefit). Aké sú vlastne benefity/výhody hrania počítačových, konzolových a mobilných hier? Dúfam, že ste sem neprišli v nádeji, že videohry vyliečia rakovinu, nádchu, AIDS a pod. Takéto veci vám budú hovoriť iný pacienti, nie my. Každopádne sú zmapované oblasti, kde boli preukázané zaujímavé prínosy hrania videohier pre váš mozog. Jednu z prednášok si môžete pozrieť na konci tohto článku, to aby ste si nemysleli, že si tu vymýšľame.

Samozrejme upozorníme aj na to, že pokiaľ budete sedieť za monitorom/mobilom/VR ako buchta 10 hodín denne, je možné, že sa nasledujúceho rána nemusíte dožiť, existujú prípady zlej životosprávy, ktoré mali fatálne následky, čiže sa prosím dobre stravujte, pite čistú/kvalitnú vodu a hlavne sa hýbte, aby vám pri väčšej námahe neodvalilo napr. srdce... takže poďme na benefity/výhody.

Zlepšujú koordináciu

Už sme to vyššie spomenuli, ale treba to spomenúť ešte raz. Keď sa hráte počítačové hry, nie je to len o tom „čumieť“ do monitora, jedná sa o činnosť, pri ktorej sa mentálne stimulujete (cvičíte pamäť atď., čím napr. znižujete riziko získania Alzheimerovej choroby). Pri hraní koordinujete zvukové, vizuálne podnety spolu s fyzickým pohybom (klepete prstami tak, ako vám mozoček hlási).

Videohry vychovávajú lepších chirurgov.

Aj keď možno chcete, aby váš lekár čítal najnovšie lekárske výskumy namiesto hrania hier, možno to nakoniec budete chcieť prehodnotiť: štúdia laparoskopických (malých rezov) odborníkov zistila, že tí, ktorí hrali viac ako tri hodiny týždenne, dosiahli o 32 percent menej chýb pri praktických procedúrach v porovnaní s ich ne-hernými kolegami. Už len hranie hry Super Mario 64 v mozgu aktivuje a aj zväčšuje časti, ktoré sú zodpovedné za strategické myslenie, jemnú motoriku, myslenie a v neposlednom rade priestorovú orientáciu. Maria si môžete zahrať tu.

Videohry môžu zlepšiť zrak

Vedátori zistili aj to, že hry môžu istým spôsobom zlepšiť váš zrak, resp. rozoznávanie predmetov a odtieňov farieb (hráč rozozná viac odtieňov šedej ako ne-hráč, čiže je možné, že bude aj lepší šofér za zníženej viditeľnosti). Jedna zo štúdii nútila účastníkov testu pozorovať monitor len svojím „lenivým“ okom, pričom zdravé oko mali zakryté. Títo hráči potom preukazovali významné, niekedy normalizované zlepšenia v postihnutom oku. Takže ak vám niekto povie, bež od toho monitora preč, pokazíš si oči, nie je to pravda (teda pokiaľ máš všetko funkčné a poriadne natavené). Tu spomeniem aj jedno negatívum, pretože „čumením“ do monitora sa oko netrénuje a je naozaj dobré, ak sa po dlhšej práci / hraní za PC pozeráš do diaľky (nebudeš krátkozraký).

Videohry môžu pomôcť prekonávať bolesť.

Je všetkým jasné, že ak ma niečo bolí a ja sa sústredím na niečo iné, bolesť necítim až tak intenzívne, ako keď sa na ňu sústreďujem. No a pri hrách to platí niekoľkonásobne, čím intenzívnejší herný zážitok, tým menej bolesti registrujeme. Virtuálna realita môže byť do budúcna celkom zaujímavá záležitosť napr. pri odbere krvi a pod.

Videohry vytvárajú nové vzťahy.

Asi viete, že idem písať hlavne o hrách pre viac hráčov, kde sa viete zoznámiť s rôznymi ľuďmi a v konečnom dôsledku z toho môže byť dobrý kamoš, známosť, láska a pod. a to nehovorím len o virtuálnych „kamarátstvach“, ale je dokázané, že viac ako 70 % hráčov sa stretáva aj mimo virtuálneho sveta. Minimálne si však viete pokecať, riešiť problémy a pod.

Videohry môžu pomôcť pacientom so sklerózou multiplex udržiavať rovnováhu.

Táto zákerná choroba napáda nervový systém a pacienti so sklerózou multiplex majú problémy udržiavať rovnováhu. Každopádne pacienti, ktorí začali hrať videohry mali oveľa lepšiu rovnováhu ako tí, čo nehrali. Je asi každému jasné, že sa jedná o pohybové hry (Kinect, Nintendo a VR).

Rýchlejšie rozhodovanie sa a riešenie problémov

Nakoľko sú počas hrania zobrazované stále nové a nové informácie, tak sa hráč musí veľmi rýchlo prispôsobovať tomu, čo sa deje na obrazovke / alebo v okuliaroch (VR). V štúdii bolo dokázané, že ne-hráči sa rozhodujú o 25 % pomalšie ako hráči, ktorí hrajú rýchle akčné hry. Každá žena by mala hrať Serious Sam, Shadow Warrior a pod. rýchlejšie by sa rozhodovali.

Videohry obmedzujú zlozvyky

Pokiaľ máte chuť sa prežrať, ísť na cigaretu alebo sa jednoducho opiť, siahnite radšej po hocijakej puzzle hre. Štúdie preukázali, že sa túžba po napr. cigarete zníži až o 24 %, niečim začať musíte. Ja osobne alkohol nepijem a cigarety nefajčím, ale čokoládkou alebo chipsami nepohrdnem.

Videohry môžu znížiť stres

Teraz ste sa zasmiali, viem, videl som tie videá, kde niekto mláti hlavu o klávesnicu, alebo vyhadzuje konzolu z okna, no to sa jedná naozaj o špeciálne prípady. Vedátori zistili, že niektoré hry znižujú hladinu adrenalínu až o 50 %, táto štúdia trvala 6 mesiacov. Asi to nemerali pri Fortnite / PUBG / CS:GO a pod., ale pri ABZU, Journey a pod. a tam je to pochopiteľné (to je ale moja domnienka, vedátori väčšinou používajú hry ako Tetris, Mario a pod.).

Hráči majú menšiu šancu stať sa násilníkmi

Aj v tomto prípade by som podotkol, že násilné správanie prináleží len nejakej skupine hráčov a ak sa niekto ako tyran narodil, bohužiaľ mu to ostane aj keby celé dni hral Tetris. Štúdie ale ukázali, že ak hráči dostali možnosť hrať za obe strany (za zloducha a hrdinu), ich rozhodnutia v prípade zloducha ľutovali.

Videohry rozvíjajú kreativitu a zvedavosť

To je asi jasné, ale hry môžu naozaj veľkým spôsobom prispieť k tomu, aby hráč tvoril a rozmýšľal kreatívnejšie a bez obmedzení, však tie svety v Minecrafte sa nepostavia samé. Tak ako malé deti zvyšujú svoju kreativitu hraním sa napr. s Legom, starším deťom (a aj dospelým) pomáhajú práve videohry.

Videohrami sa dá aj uživiť

Ak si naozaj veríš, môžeš sa zúčastniť rôznych turnajov a zahrať si o naozaj slušné peniažky a bavíme sa tu o stotisícoch eur. Hry ako PUBG, Fortnite, DOTA2, WOW, CS:GO a iné, už naozaj dlho organizujú veľkolepú e-sports ligu.
Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.