Archivačný program zadarmo (zip, rar)

Úprava digitálnych zvukových súborov zadarmo
Úprava digitálnych zvukových súborov zadarmo
11. augusta 2016
FTP klient zadarmo
FTP klient zadarmo
16. augusta 2016
Úprava digitálnych zvukových súborov zadarmo
Úprava digitálnych zvukových súborov zadarmo
11. augusta 2016
FTP klient zadarmo
FTP klient zadarmo
16. augusta 2016
Pod pojmom archivačný program rozumieme nástroj, ktorý z jedného alebo niekoľkých súborov vytvorí jeden archív (môžete si vytvoriť aj viac archívov) a najčastejšie sa jedná o archívy s koncovkou ZIP (.zip) a RAR (.rar). V drvivej väčšine prípadov sa tie programy používajú na zmenšenie veľkosti súborov, nakoľko ich vedia „stlačiť/zbaliť/komprimovať“. Úroveň kompresie/stlačenia je odlišná pri rôznych typoch súborov, čiže PDF dokument môže skomprimovať až na 10% pôvodnej veľkosti, ale napr. MP3 (.mp3) súbor bude mať takmer rovnakú veľkosť (už samotný formát MP3 (.mp3) je komprimovaný). Samozrejmosťou je aj vrátenie súborov do pôvodného formátu a pokiaľ ste už dostali nejaký archív, stačí ho len rozbaliť. Windows, OS X a Linux vedia ZIP (.zip) (ďalej len ZIP) archív rozbaliť a aj vytvoriť.

Jedná sa o jednoduchý obojsmerný proces a v tomto zozname sa oboznámime s programami, ktoré toto vedia robiť zadarmo.

Vyberal som iba programy, ktoré majú podporu aj v tomto roku.

Za spôsobené škody, ktoré si pri neodbornej inštalácii môžete spôsobiť, nie sme zodpovední. Všetky odkazy vedú mimo tejto stránky, odkazy som samozrejme prekontroloval. Niektoré programy z tohto zoznamu majú tendenciu inštalovať aj rôzne druhy Toolbarov, preto vás prosím, aby ste si pri inštalácii dávali pozor na to, čo odklikávate.

Zadarmo dostupné archivačné programy pre Windows

7-Zip

Program 7-Zip je synonymom zadarmo dostupných archivačných programov. Vie vytvárať zip/7z a iné archívy a rozbalí aj ISO, RAR a pod. Vie vytvoriť aj samorozbaľovací archív. Má lepší kompresný pomer ako väčšina platených archivačných programov. Nevýhodou sú škaredé ikony, ale to sa dá vyriešiť témou. Podporuje slovenčinu.


PeaZip
Archivačný program, ktorý má najbezpečnejšie možnosti nastavenia vytvorenia archívov, teda ak ich chcete zaheslovať a pod. Veľmi príjemný dizajn a čo stojí za zmienku, vie rozbaliť až 180 rôznych archívov ako je napr. ISO, RAR, NRG, DMG a pod. Samozrejme s vytvorením ZIP archívu (a iných archívov) nemá žiadny problém, vie vytvoriť aj samorozbaľovací archív. Má aj funkciu bezpečného vymazania. Niekedy je trošku pomalší. K dispozícii je aj prenosná (portable) verzia. Podporuje slovenčinu.


Bandizip
Archivačný program s najlepším pomerom kompresie v našom zozname. Podporuje ZipCrypto a AES 256 kryptovanie. Vie vytvoriť Zip(z01), ZipX(zx01), TAR, TGZ, 7Z(7z.001), LZH, ISO, EXE(e01), samozrejme ich vie aj rozbaliť. Iba rozbaliť vie RAR, BIN, IMG a pod. Za vyskúšanie určite stojí.


IZARC
Pokiaľ ste zvyknutý na WinRar a chcete prejsť na nejakú alternatívu, toto je cesta pre vás! Ja som IZARC používal dlhé roky a bol som veľmi spokojný, moja zvedavosť ma prinútila poskúšať aj ostatné archivačné programy. K dispozícii je aj prenosná verzia. Podporuje slovenčinu. Podporuje AES (256-bits) a samorozbaľovací archív.


Zipware
Vie vytvoriť 7-Zip, ZIP a EXE (samorozbaľovací archív). Podporuje AES-256 kryptovanie. Ma certifikát od Verisign/Symantec a príjemný dizajn.


Ashampoo ZIP FREE
Zaujímavý design a veľa funkcií. Vie vytvoriť ZIP, 7-ZIP, CAB, TAR (TAR, TAR.GZ, TAR.BZ2, TAR.XZ) a LHA formáty a aj samorozbaľovací archív. Rozbalí okolo 30 rôznych formátov ako RAR, ZIP, DMG, ISO a pod. Podporuje AES-256 kryptovanie.


JZip
Vie vytvoriť iba ZIP archív a rozbaliť vie ZIP, TAR, GZip a RAR. Má príjemný dizajn a malú podporu súborov vie vynahradiť svojou rýchlosťou.


NCH Express Zip
Odkaz na zadarmo dostupnú verziu je v texte. Ponúka prakticky všetko to, čo programy vyššie.


Zadarmo dostupné archivačné programy pre Linux

Zadarmo dostupné archivačné programy pre OS X

B1 Free Archiver
Pre OS X je to najlepšie, čo zadarmo môžete dostať.


iZip
Podporuje formáty ZIP, ZIPX, RAR, TAR, TAR.GZ a 7ZIP.


The Unarchiver
Vie len rozbaľovať, ale rozbalí takmer všetko.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.
Icon made by Madebyoliver from www.flaticon.com