Zadarmo dostupné záchranné bootovacie CD/USB

Anonymné internetové vyhľadávače
2. októbra 2016
Čudo Správy 5
18. októbra 2016
Anonymné internetové vyhľadávače
2. októbra 2016
Čudo Správy 5
18. októbra 2016
V tomto článku sa pozrieme na bootovacie médiá, ktoré pri problémoch s počítačom môžu ušetriť naozaj veľa roboty. Môže sa jednať o kopírovanie súborov z nefunkčného systému, bez nutnosti vyberať HDD, opraviť chybné klastre na disku (to sa nie vždy podarí), otestovať stabilitu počítača (RAM, CPU, GPU), získať heslo od účtu do Windows/Linux a pod. Tieto „médiá“ sú natlačené naozaj slušným ale vo väčšine prípadov starším softvérom (kvôli autorským právam), ktorý funguje bez nutnosti inštalácie, čiže sa spustí „live“ (nahrá sa do operačnej pamäte - RAM) a niektoré z nich majú aj „live“ prostredia, ktoré vyzerajú buď ako Windows XP, alebo ako Parted Magic (Linux). Aspoň jedno z týchto záchranných bootovacích CD/USB musíte jednoducho mať, je to švajčiarsky nôž pre administrátora a je zadarmo. Ak vám niektorý z týchto nástrojov pomohol, zvážte jeho podporu malou dotáciou.

Záchranné bootovacie CD viete napáliť na optické médium, alebo si vytvoríte bootovací USB kľúč, alebo iné médium (SD karty a pod.). Tu je zoznam tých najlepších.

Zadarmo dostupné záchranné bootovacie CD/USB

Hiren Boot CD
Veľmi známe bootovacie CD/USB, ktoré bolo svojho času považované za nelegálne a dostali ste sa k nemu len na warez stránkach. Teraz je úplne zadarmo a k dispozícii máte nástroje na defragmentáciu, hľadanie ovládačov, zálohovanie dát, k dispozícii je antivírus, antimalware a antirootkit. Ďalej tu nájdeme nástroje na bezpečné vymazanie údajov, na tvorbu/zmenu oddielov (partícií) atď. Na CD/USB sa nachádza aj záchranné prostredie založené na Windows (MiniXP) a Linux (Parted Magic). Osobne mám Hirens Boot CD najradšej.


FalconFour’s Ultimate Boot CD
Založené na Hiren Boot CD so zmeneným bootovacím menu a novými, aktuálnejšími programami. Keby som nebol zvyknutý na Hiren Boot CD, asi by FalconFour’s Ultimate Boot CD bol moje číslo jeden. Je vám teda asi jasné, že ponúka všetko, čo Hiren Boot CD a samozrejme aj niečo naviac.


SystemRescueCD
Založený na Linuxe a pracuje s operačnými systémami Windows a Linux. CD obsahuje antivírus, antimalware, antirootkit, nástroje na úpravu oddielov (partícií), nástroje na získanie, zálohovanie a mazanie súborov/údajov, klonovanie celých diskov, alebo ich oddielov (partícií). Podporuje súborové systémy ext2/ext3/ext4, reiserfs, btrfs, xfs, jfs, vfat a ntfs, ako ja sieťové súborové systémy ako samba a nfs. Pre začiatočníkov to nie je vhodná voľba, pretože sa ťažšie ovláda, príkazy zadávate do terminálu.


Ultimate Boot CD
Je vám asi jasné, že aj toto záchranné bootovacie CD/USB má nástroje na prácu so súbormi a diskovými oddielmi, na klonovanie diskov, na odstraňovanie vírusov, správa BIOSu a testovanie CPU atď. Pre mnohých je toto záchranné bootovacie CD/USB prvá voľba, pretože je pomerne často aktualizované, niekedy aj dva-krát za rok. Bohužiaľ nemá MiniXP (v dobe písania článku), no má aspoň Parted Magic.


Trinity Rescue Kit
Ďalšie čisto záchranné bootovacie CD/USB založené na Linuxe. K dispozícii máte nástroje na defragmentáciu súborového systému, zálohovanie súborov, k dispozícii je antivírus, antimalware a antirootkit. Ďalej tu nájdeme nástroje na bezpečné vymazanie údajov, na tvorbu/zmenu oddielov (partícií) atď. Neobsahuje ani MiniXP a ani Parted Magic, no je to naozaj slušný nástroj, ktorý doslova vstal z mŕtvych.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.
Icon made by Freepik.com from Icomoon