Programy na sledovanie teploty procesora

Sťahovanie videa a hudby z Youtube a iných služieb
11. júla 2016
Blokovanie internetových stránok
11. júla 2016
Sťahovanie videa a hudby z Youtube a iných služieb
11. júla 2016
Blokovanie internetových stránok
11. júla 2016
Často riešim problémy s „padaním“ systému, ktoré končia reštartom alebo úplným vypnutím PC (niekoľko sekúnd sa počítač nedá ani zapnúť) a používateľ nevie, čo ma robiť. Na vine môže byť veľa vecí a jednou z nich môže byť aj prehrievanie procesora (väčšinou kvôli prachu vo ventilátore a rebrovaní chladiča - to hravo vyriešite stlačeným vzduchom alebo vysávačom). V operačných systémoch Windows sa teplotu procesora zatiaľ nedozviete, máte ju maximálne tak v BIOSe/UEFI, ale keďže je pri štarte PC, procesor „namáhaný“ len minimálne, nikdy nezistíte teplotu pri záťaži a povedzme si pravdu, koľkí z vás sa do BIOSu/UEFI vedia dostať. Preto ak chcete zistiť teplotu procesora (a iných komponentov) priamo v systéme (Microsoft Windows), potrebujete program tretej strany a zoznam tých zadarmo dostupných je hneď pod týmto textom. Niektorí výrobcovia matičných dosiek dodávajú aj špeciálne utility na meranie teplôt, tomu sa však nebudem venovať. Zistite si akú máte matičnú dosku a pozrite sa na stránky výrobcu, či tam niečo pre vás nemá. Zadarmo dostupných programov na sledovanie teploty som našiel viac, ale boli kvalitatívne oveľa nižšie, ako programy, ktoré sú v tomto zozname.

Je možné, že budete musieť skúsiť viac programov, nakoľko sa môže stať, že váš procesor nemusí byť v danom programe podporovaný.

Za spôsobené škody, ktoré si pri neodbornej inštalácii môžete spôsobiť, nie sme zodpovední. Všetky linky vedú mimo tejto stránky, linky som samozrejme prekontroloval. Niektoré programy z tohto zoznamu majú tendenciu inštalovať aj rôzne druhy Toolbarov, preto vás prosím, aby ste si pri inštalácii dávali pozor na to čo odklikávate.
Speccy
Výborná voľba, pretože vám neukáže iba teploty, ale aj informácie o počítači a operačnom systéme. Na svedomí ho má tím Piriform, ktorý je známy hlavne vďaka programu CCleaner.


HWInfo
Pokiaľ poznáte program AIDA64, tak toto je niečo veľmi podobné, len zadarmo. Zistíte všetky informácie o vašom počítači a samozrejme si viete pozrieť aj teploty jednotlivých komponentov.


HWMonitor
Veľmi dobrý program na zisťovanie teploty asi všetkého, čo máte v počítači. Existuje aj PRO verzia, ktorá vie toho ešte viac, ale na základný prehľad o teplotách postačí aj FREE verzia.


Wise System Monitor
Tento program nesleduje len teplotu jednotlivých komponentov v počítači, vie zmerať a diagnostikovať rýchlosť internetu a ponúkne aj možnosti optimalizácie operačného systému, pretože sleduje aj všetky procesy a pod. Má príjemné grafické rozhranie.


CoreTemp
Malá utilita, ktorá zmeria len teplotu procesora. S novými procesormi má občas problém, pretože aktualizácie na tento programček moc často nevychádzajú.


SpeedFan
Má všetko, čo by ste od programu na sledovanie teploty očakávali, autor pridal aj nejaké funkcie navyše, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou ani nepoužijete.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.