Nástroje na vytvorenie bootovacieho USB kľúča

Čudo pozadie na plochu
8. júla 2016
Vytvorenie bootovacieho USB kľúča vo Windows
10. júla 2016
Čudo pozadie na plochu
8. júla 2016
Vytvorenie bootovacieho USB kľúča vo Windows
10. júla 2016
V tomto článku sa povenujeme programom/utilitám určeným k tvorbe bootovacieho USB média (USB kľúča alebo USB harddisku). Tieto utility sa takmer vždy používajú na inštaláciu operačných systémov, či sa už jedná o Linux alebo Windows a výborne poslúžia používateľom, ktorí vo svojom počítači/notebooku/tablete nemajú optickú mechaniku, nemajú k dispozícii ani USB optickú mechaniku, alebo len chcú znížiť čas inštalácie (pri USB3 je rozdiel naozaj markantný). Použitie týchto programov je jednoduché, no dávajte si pozor na vyskakovacie (pop-up) okná reklám, dokonca aj na vírusy (Bitdefender a Avast nejakých šmejdov). Základy anglického jazyka a počítačovej terminológie sú samozrejmosť, aj keď niektoré programy vedia aj viac jazykov a sú totálne blbuvzdorné.
Chcel by som ešte upozorniť, že nie vždy sa vám to podarí na prvýkrát, nakoľko som aj ja musel vymeniť zopár kľúčov (nefungovalo to na všetkých, hlavne tých starších) a zabiť niekoľko hodín testovaním, aby som sa dostal k relevantným výsledkom, čo je plne funkčný bootovací USB kľúč s inštaláciou Windows 7/8/10. Pamätajte, že k vytvoreniu bootovacieho USB potrebujete aj image optického média vo formáte ISO alebo MDS (napr. zadarmo dostupné napaľovacie programy CD Burner XP a Burnaware Free ho vedia vytvoriť - samozrejme potrebujete nejakú optickú mechaniku a CD/DVD s operačným systémom). Počítač, na ktorý budete chcieť inštalovať operačný systém z USB, musí podporovať bootovanie z USB média (nastavíte v BIOSe/UEFI alebo v boot menu základnej/matičnej dosky). Linuxové distribúcie si môžete stiahnuť priamo vo formáte ISO a pokiaľ si platíte MSDN tak aj Windows. Windows 10 sa dá stiahnuť priamo z Microsofťáčkej stránky klinutím na tento odkaz https://www.microsoft.com/sk-sk/software-download/windows10.

Na každej stránke nájdete aj návod k programu v anglickom jazyku. Za škody, ktoré si môžete spôsobiť nie sme zodpovední.

Nástroje na vytvorenie bootovacieho USB kľúča

Etcher
Vizuálne asi najjednoduchší a najintuitívnejší nástroj, ktorý v tomto zozname nájdete. K dispozícii je pre Linux, Mac a Windows. Nevie vytvoriť bootovacie Windows.


Windows 7 USB/DVD Download tool
Oficiálny nástroj od Microsoftu, podporuje Windows 7/8/8.1 a samozrejme Windows 10


Universal USB Installer
Jeden z najpoužívanejších nástrojov na tvorbu bootovacích USB. Poradí si s Linuxom aj s Windowsom.


Rufus
Minimalistický, ale veľmi silný nástroj na tvorbu bootovacích USB, veľmi obľúbený v Open Source komunite.


Unebootin
Jeden z najlepších a ako bonus vie stiahnuť aj Linuxové distribúcie.


RMPrepUSB
Veľmi zaujímavý tvorca bootovacích médií s naozaj veľkým množstvom nastavení, ak zlyhá tento program, tak to rovno zabaľte.


YUMI
Jedná o klon programu Universal USB Installer s pár výlepšeniami.


ISO to USB
Asi najjednoduchší z tejto ponuky, označ ISO, potom USB a stlač "Napáľ"...


ISO2DISC
Tento nástroj musíte nainštalovať, ale jeho jednoduchosť a schopnosť vytvárať aj GPT partície (EUFI) ho činí naozaj slušným "must have" programom vo vašom počítači.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.