Najlepšie programy na sťahovanie torrentov

Čudo Game Division 17. 12. 2016
18. decembra 2016
Čudo Správy 6
26. decembra 2016
Čudo Game Division 17. 12. 2016
18. decembra 2016
Čudo Správy 6
26. decembra 2016
Väčšina z vás má v klientoch pre sťahovanie torrentov jasno a tí ostatní majú torrent spojený s ilegálnym sťahovaním programov, hudby a pod., no nie je to vždy tak, pretože komunikačný protokol používateľ-používateľovi (peer-to-peer, P2P) zdieľania BitTorrent, využíva aj množstvo Open-source spoločností na zdieľanie Linuxových distribúcii a iných Open-source projektov. Komerčne ju používajú firmy ako Blizzard a Wargaming na distribúciu hier a za zmienku stojí aj služba Amazon S3, či zdieľanie aktualizácií OS Windows 10. Hlavnou výhodou protokolu BitTorrent je možnosť zdieľania naozaj veľkých súborov a tým, že niečo sťahujete, aj odosielate a pomáhate tak ostatným so sťahovaním a pokiaľ to porovnáme s dnešnými službami na zdieľanie súborov, nie ste limitovaný takmer ničím, len vašim internetovým pripojením (ak zdieľate tak hlavne rýchlosťou odosielania dát (upload)) a je úplne jedno či zdieľate obsah o veľkosti 5 MB alebo 150 GB. BitTorrent klient (hocijaká aplikácia ktorá má podporu tohto protokolu) využíva na identifikáciu sťahovaného obsahu súbory s príponou .torrent, čo sú vlastne metadáta o tom, čo sa zdieľa a kam sa má používateľ pripojiť. Hlavnou nevýhodou (aj výhodou) BitTorrent siete je jej otvorenosť, pretože je veľmi jednoduché zistiť IP adresu všetkých pripojených používateľov a tým rastie riziko odhalenia a identifikácie konkrétnych používateľov rôznymi organizáciami, ktoré bojujú proti šíreniu pirátskemu obsahu, ale to len v prípade, že by ste takýto obsah sťahovali, pretože v tomto prípade ho budete automaticky aj šíriť. A ak by ste už naozaj museli nejaký ten „šedý“ obsah sťahovať, použite nejakú VPN službu, ktorá zakryje vašu reálnu IP adresu. Aby som nezabudol, .torrent súbor viete vytvoriť v hocijakom BitTorrent klientovi, potom ho stačí zdieľať na nejakom trackeri. Tu je malý slovník niektorých pojmov, s ktorými sa môžete vo svete BitTorrent siete stretnúť.

Peer: Všetci používatelia, ktorý niečo sťahujú alebo zdieľajú.
Seed: Používateľ, ktorý má kompletnú (100%) kópiu zdieľaného obsahu a zdieľa ho ďalej.
Leech: Používateľ, ktorý nemá kompletnú kópiu zdieľaného obsahu a stále sťahuje (to sú prakticky všetci, čo začnú so sťahovaním, pijavice).
Tracker: Je to služba, ktorá sprostredkováva spojenie medzi klientmi, ale údaje cez neho „netečú“.
Klient: Aplikácia, ktorá beží v počítači.
Swarm: Všetci používatelia (Peer), ktorý zdieľajú jeden obsah/torrent.
P2P (peer-topeer): Zdieľanie súborov používateľ-používateľovi.


Pri inštalácii BitTorrent klientov si, prosím, dávajte pozor, čo odklikávate, pretože väčšina programov chce inštalovať aj „doplnkové“ programy, ktoré niekedy nie sú na škodu a podporíte tak vývojárov produktu, ale niekedy sa tam dostane aj „sťahovač“ reklám a pod., takže pozorne čítajte, keď budete inštalovať. Za všetko nesiete plnú zodpovednosť vy.

Open-source softvér je počítačový softvér, ktorého zdrojový kód je prístupný pod takou licenciou, ktorá umožňuje študovanie, poprípade vkladanie zmien a vylepšení do zdrojového kódu a poťažmo do softvéru a umožňuje ďalšiu redistribúciu v modifikovanej alebo nezmenenej forme. Zdroj: Wikipedia

Najlepší BitTorrent klienti zadarmo

qBittorrent
Podľa mňa je to najlepší BitTorrnet klient, teda hlavne pre tých, ktorý chcú iba sťahovať a odosielať. Používateľské rozhranie vyzerá ako u nie menej dobrého uTorrent. Nezaťažuje počítač a má integrovaný vyhľadávač, media player, šifrovanie, prioritizáciu toreentov, filtrovanie IP adries.


BitLord
Tohto klienta by som zaradil k viac multimediálne založeným používateľom. Je to robustný a naozaj jednoducho použiteľný klient, kde môžete vytvárať playlisty, prezerať obsah ešte pred kompletným stiahnutím a spolu s klientom sa stiahne aj populárny VLC Media player. Je dostupný pre MacOS a Windows.


Tixati
V prvom rade by som vyzdvihol to, že tu nenájdete ani kúsok reklamy, spywaru a ani pokus o inštaláciu nejakého „bonusové“ programu. Veľmi ma pri testovaní zaujal a musím uznať, že som sa kvôli čierno ladenému prostrediu cítil ako vo filme o hackeroch. Podporuje rôzne druhy šifrovania, má veľmi prehľadné štatistiky, podporuje DHT, PEX a magnetické odkazy. Je malý, jednoduchý a nezaťažuje počítač. Hmm... teraz keď nad tým uvažujem, je to riadna bomba! Je dostupný pre Windows a Linux. Existuje aj portable (bez nutnosti inštalácie) verzia.


Deluge
Výborná voľba pre ľudí, ktorý si chcú svojho BitTorrentového klienta prispôsobovať a rozširovať pomocou modulov. Vďaka „zásuvným“ modulov si z klienta Deluge môžete spraviť čokoľvek s prakticky nekonečnými možnosťami.


BitComet
Klasika, ktorá je na trhu už naozaj dlho. Dnes sa pretransformoval aj naozaj slušného BitTorrent, HTTP a FTP klienta. Podporuje webové zdieľanie, DHT sieť, UDP tracker protocol v2 a iné. Stále je to vynikajúca voľba. Bez reklám.


Transmission
Tento klient je vytvorený špeciálne pre operačné systémy Linux a MacOS. Ponúka všetky funkcie ako je šifrovanie, magnetické odkazy atď. a je to jasná voľba pre začiatočníkov. Navyše nemá pribalené žiadne „bonusové“ programy a ani žiadne reklamy.


Transmission-Qt Win
Asi je vám už podľa názvu jasné, že sa jedná o Windows port klienta Transmission z Linuxu. Disponuje všetkými funkciami, no pri veľkých torrentoch (hovoríme tu o terabajtoch) je mierne pomalší a občas mu pretečie pamäť. Pre Windows sú máme aj lepšie programy.


uTorrent
Istú dobu to bol pre mňa klient číslo jeden, no po dlhšom čase som prešiel na qBittorrent, pretože sa mi znepáčilo množstvo údajov, ktoré o mne uTorrent odosielal. Ak ale hľadáte naozaj malého,a le naozaj mocného klienta na sťahovanie torrentov, po rokoch používania ho môžem len odporučiť. Dúfam, že „funkciu“ ťaženia Bitcoinov na pozadí už odstránili a už sa nikdy nevráti.


BitTorrent
Prakticky sa jedná o uTorrent, ktorý dostal pár funkcií navyše a tými sú komentovanie, recenzovanie a webové zdieľanie torrentov. Tak isto je veľmi vítaný na súkromných trackeroch, kde nemajú radi uTorrent. Áno, je to klient od tvorcov protokolu BitTorrent.


Vuze
Na výber máme z dvoch zadarmo dostupných verzií Vuze LEAP a Vuze. Vuze LEAP je určený naozaj pre ľudí, ktorí chcú len stiahnuť, zdieľať a to ej všetko, „normálny“ Vuze je plnohodnotný klient, no občas sa vám tam mihne aj nejaká tá reklama. V časom, keď som bol ešte mladý „štramák“ sa Vuze volal Azerus a podľa mňa to bol najlepší BitTorrent klient na svete! Podpora magnetických odkazov, media playeru je jasná, Vuze podporuje aj „zásuvné moduly“, konverziu videa a pod.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.
Icon made by Freepik.com from Icomoon