Väčšina z vás má v klientoch pre sťahovanie torrentov jasno a tí ostatní majú torrent spojený s ilegálnym sťahovaním programov, hudby a pod., no nie je to vždy tak, pretože komunikačný protokol používateľ-používateľovi (peer-to-peer, P2P) zdieľania BitTorrent, využíva aj množstvo Open-source spoločností na zdieľanie Linuxových distribúcii a iných Open-source projektov. Komerčne ju používajú firmy ako
Blizzard a
Wargaming na distribúciu hier a za zmienku stojí aj služba
Amazon S3, či zdieľanie aktualizácií OS Windows 10. Hlavnou výhodou protokolu BitTorrent je možnosť zdieľania naozaj veľkých súborov a tým, že niečo sťahujete, aj odosielate a pomáhate tak ostatným so sťahovaním a pokiaľ to porovnáme s dnešnými službami na zdieľanie súborov, nie ste limitovaný takmer ničím, len vašim internetovým pripojením (ak zdieľate tak hlavne rýchlosťou odosielania dát (upload)) a je úplne jedno či zdieľate obsah o veľkosti 5 MB alebo 150 GB. BitTorrent klient (hocijaká aplikácia ktorá má podporu tohto protokolu) využíva na identifikáciu sťahovaného obsahu súbory s príponou .torrent, čo sú vlastne metadáta o tom, čo sa zdieľa a kam sa má používateľ pripojiť. Hlavnou nevýhodou (aj výhodou) BitTorrent siete je jej otvorenosť, pretože je veľmi jednoduché zistiť IP adresu všetkých pripojených používateľov a tým rastie riziko odhalenia a identifikácie konkrétnych používateľov rôznymi organizáciami, ktoré bojujú proti šíreniu pirátskemu obsahu, ale to len v prípade, že by ste takýto obsah sťahovali, pretože v tomto prípade ho budete automaticky aj šíriť. A ak by ste už naozaj museli nejaký ten „šedý“ obsah sťahovať, použite nejakú VPN službu, ktorá zakryje vašu reálnu IP adresu. Aby som nezabudol, .torrent súbor viete vytvoriť v hocijakom BitTorrent klientovi, potom ho stačí zdieľať na nejakom trackeri. Tu je malý slovník niektorých pojmov, s ktorými sa môžete vo svete BitTorrent siete stretnúť.
Peer: Všetci používatelia, ktorý niečo sťahujú alebo zdieľajú.
Seed: Používateľ, ktorý má kompletnú (100%) kópiu zdieľaného obsahu a zdieľa ho ďalej.
Leech: Používateľ, ktorý nemá kompletnú kópiu zdieľaného obsahu a stále sťahuje (to sú prakticky všetci, čo začnú so sťahovaním, pijavice).
Tracker: Je to služba, ktorá sprostredkováva spojenie medzi klientmi, ale údaje cez neho „netečú“.
Klient: Aplikácia, ktorá beží v počítači.
Swarm: Všetci používatelia (Peer), ktorý zdieľajú jeden obsah/torrent.
P2P (peer-topeer): Zdieľanie súborov používateľ-používateľovi.
Pri inštalácii BitTorrent klientov si, prosím, dávajte pozor, čo odklikávate, pretože väčšina programov chce inštalovať aj „doplnkové“ programy, ktoré niekedy nie sú na škodu a podporíte tak vývojárov produktu, ale niekedy sa tam dostane aj „sťahovač“ reklám a pod., takže pozorne čítajte, keď budete inštalovať. Za všetko nesiete plnú zodpovednosť vy.
Open-source softvér je počítačový softvér, ktorého zdrojový kód je prístupný pod takou licenciou, ktorá umožňuje študovanie, poprípade vkladanie zmien a vylepšení do zdrojového kódu a poťažmo do softvéru a umožňuje ďalšiu redistribúciu v modifikovanej alebo nezmenenej forme. Zdroj: Wikipedia