Ako obnoviť zmazané dáta z disku alebo mobilu?

Plánované automatické vypnutie počítača
15. júla 2016
Ako sa chrániť proti Ransomware
23. júla 2016
Plánované automatické vypnutie počítača
15. júla 2016
Ako sa chrániť proti Ransomware
23. júla 2016
Každému z Vás sa už určite stalo to (ak sa nestalo, buďte len radi), že ste si nechtiac vymazali nejaký súbor, ktorý ste vymazať nechceli (platí hlavne pre skratku shift+delete). V takýchto prípadoch sa dá súbor (dokumenty, fotky, hudba, video, atď...) ešte zachrániť, teda aspoň v operačných systémoch Microsoft Windows. Musíte však dodržať určité pravidlá:

1. Nič na to médium (pevný disk, USB kľúč, pamäťová karta...) neukladajte a pracujte s ním čo najmenej!!!
2. Pokiaľ sa jedná o dáta na systémovom disku, v žiadnom prípade nereštartujte počítač!!!
3. Program si nainštalujte ešte pred tým, ako k niečomu takému dôjde (aby ste inštaláciou softwaru neprepísali to čo chcete zachrániť).


Myslím, že ste tieto tri pravidlá hravo pochopili a určite si dávate otázku "Prečo by som to nemal robiť?". Pokiaľ sa jedná o Windows, tak tie "vymazané" súbory sú len označené na prepísanie inými súbormi, čo v praxi znamená, že ak na disk nebudete nahrávať nič nové, nemá sa to čím prepísať a to znamená, že po bezprostrednom vymazaní súboru je ten súbor stále neporušený, teda aspoň 99,9% prípadoch. Pokiaľ ste použili nejaký program na bezpečné mazanie údajov, nepomôže vám už nič. Mobilné som zatiaľ neskúšal.

Dosť vysvetľovania, tu je zoznam tých najlepších.

Za spôsobené škody, ktoré si pri neodbornej inštalácii môžete spôsobiť, nie sme zodpovední. Všetky linky vedú mimo tejto stránky, linky som samozrejme prekontroloval. Niektoré programy z tohto zoznamu majú tendenciu inštalovať aj rôzne druhy Toolbarov, preto vás prosím, aby ste si pri inštalácii dávali pozor na to čo odklikávate.
DMDE Free Edition
S týmto programom som dosiahol zatiaľ najlepšie výsledky.


Recuva
Asi najznámejší program z tohto zoznamu.


PhotoRec
Súčasť programu TestDisk. Výhodou je funkčnosť na všetkých platformách (Linux, Mac a Windows).


MiniTool Partition Recovery Free
V ponuke je aj platená verzia s naozaj veľkým množstvom funkcií. Free verziu berte ako veľmi osekaný vyhľadávač zmazanýchsúborov, ale môže pomôcť, nakoľko je funkcionalitou veľmi blízky programu Recuva.


Rescue Kit 14 Free Edition
Ďalší veľmi dobre hodnotený program na obnovu zmazaných alebo inak stratených súborov.


GimpPhoto
Už podľa názvu ste zistili, že sa jedná o program Gimp, ktorý je obohatený o iné používateľské rozhranie, iné klávesové skratky a pod.


Wise Data Recovery
Jeden z tých "slabších", môže však pomôcť.


Obnovenie zmazaných súborov z Androidu

Stellar Phoenix Data Recovery for Android


EaseUS MobiSaver for Android Free


Dr. Fone Android Data Recovery
Na všetkých fórach sa píše, že je to to najlepšie na obnovu súborov pre Android. Vyskúšať ho môžete zadarmo, inak je to platený program. Dávam to sem hlavne pre súrne prípady.


Obnovenie zmazaných súborov z iOS

EaseUS MobiSaver Free


Dr. Fone iOS Data Recovery
Na všetkých fórach sa píše, že je to to najlepšie na obnovu súborov pre iOS. Vyskúšať ho môžete zadarmo, inak je to platený program. Dávam to sem hlavne pre súrne prípady.


Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.