Päť očí (Five Eyes)
Bezpečnostná aliancia piatich očí (FVEY) sa skladá z nasledujúcich krajín:
1. Austrália
2. Kanada
3. Nový Zéland
4. Veľká Británia (Spojené kráľovstvo)
5. USA (Spojené štáty Americké)
História tejto aliancie siaha až do 2. sv. vojny a s tým
spojená dohoda UKUSA, ktorá bola oficiálne ustanovená až po vojne v roku 1946. Táto dohoda sformovala partnerstvo medzi USA a Veľkou Britániou o nadobúdaní a zdieľaní informácií. Toto partnerstvo pokračovalo aj počas „studenej vojny“ a posilnila počas
globálnej vojny proti terorizmu, ktorá sa naštartovala v začiatkoch 2000 rokov.
Edward Snowden vyvolal záujem o bezpečnostnú alianciu „5 očí“ v roku 2013, keď odkryl informácie o sledovacích aktivitách americkej vlády a jej spojencov.
Nie je teda prekvapením, že niektoré krajiny z „5 očí“ sú jedni z najväčších narušovateľov súkromia.
Spojené kráľovstvo (Veľká Británia)
V roku 2016 prešiel tzv. Investigatory Powers Act, no a odvtedy je história prehliadania nahrávaná spoločnosťami poskytujúce internet a aj telekomunikačnými spoločnosťami. Údaje sú uchované 2 roky a poskytované parlamentu, tajným službám a ich partnerom.
USA
Americká vláda už dlhé roky tajne sleduje svojich občanov v najväčšej možnej miere a to sa netýka len poskytovateľov internetu a telekomunikácií (to čo odhalil Snowden, napr.
PRISM). V marci 2017 dostali poskytovatelia internetu legálnu možnosť predávať zozbierané údaje o používateľoch tretím stranám. Samozrejme sa to dialo aj pred tým.
Austrália
Parlament Austrálie implementoval veľmi podobné zákony, ako prijala Veľká Británia.
Široká autorita medzi krajinami 5 očí.
Nech sa bavíme o
NSA v USA alebo
GCHQ vo Veľkej Británii, 5 očí majú k dispozícií najlepšie sledovacie agentúry na svete. Ďalšou nevýhodou s krajinami patriacich do aliancie 5 očí je, že majú obrovské oprávnenie nútiť spoločnosti, aby zaznamenávali a odovzdávali údaje. V USA patriotský zákon (Patriot Act) ustanovil novú úroveň moci pre federálny zber údajov, najmä prostredníctvom použitia listov o národnej bezpečnosti. Rovnaké trendy vidíme aj vo Veľkej Británii, Austrálii a na ďalších miestach.
Dali ste si niekedy otázku, kde sídlia spoločnosti Facebook/Instagram, Google, Twitter, Norton a pod.? Aj preto je dôležité, aby ste chápali, prečo tento článok vznikol.