Firewall zadarmo

Spec Ops The Line Gameplay
25. júla 2016
Súkromie a anonymné prehliadanie internetu
28. júla 2016
Spec Ops The Line Gameplay
25. júla 2016
Súkromie a anonymné prehliadanie internetu
28. júla 2016
V prvom rade si napíšme, čo to ten firewall (čitaj "fajrvol") je. Existujú dva typy firewallov, hardvérový a softvérový. My budeme rozoberať hlavne softvérový firewall, čiže ten čo si do počítača nainštalujete sami. Firewall je akýsi filter (bezpečnostný prvok) medzi vaším počítačom a svetom na internete, cez ktorý „prechádzajú“ všetky informácie (von aj dnu). Pomocou firewallu môžete programu vo vašom počítači (aj v iných zariadeniach) povoliť alebo zakázať komunikáciu s internetom/portom a väčšina z nich kontroluje aj správanie procesov a aplikácií, zápis do registrov, jednoducho všetko (volá sa to HIPS), čo sa vo vašom počítači deje. Pokiaľ by sa na vás snažil niekto zaútočiť "z vonka", firewall rozpozná útok (napr. neštandardné správanie aplikácie) a „porieši to“. Pokiaľ ste na internet pripojení cez router, firewall máte s najväčšou pravdepodobnosťou zabudovaný aj v ňom a to práve kvôli tým útokom.

Firewall nie je antivírus, ale je dobré ho mať aktualizovaný! Odporúčam používať firewall + antivírus alebo v dnešnej dobe veľmi obľúbený pojem „Internet security“. Niektoré antivírusové programy nie sú kompatibilné s niektorými druhmi firewallov (keď spolu fungujú na jednom systéme, môže dôjsť ku konfliktom a počítač môže byť pomalý alebo dokonca nemusí správne fungovať), jedná sa hlavne o najlepšie antivírusové riešenia v kombinácii s najlepším firewallom, pretože oba produkty môžu mať zapnutý napr. „Sandbox“ (Sandbox je ochranný mechanizmus, ktorý spustí aplikáciu mimo operačného systému, čiže v nejakom ohraničenom „priestore“, ktoré je označované ako „pieskovisko“) a pokiaľ obe aplikácie disponujú takouto funkciou a majú ju zapnutú, môže dôjsť ku konfilku, pretože sa o spustenú aplikáciu doslova „pobijú“, takže nováčikom odporúčam používať radšej Internet security. Internet security je väčšinou platené riešenie, ale ak sa ho rozhodnete vyskúšať, siahnite po tých najlepších ako je Bitdefender Internet Security, Kaspersky Internet Security, Avira Internet Security alebo Trend Micro Security.

Internet security je vlastne sada nástrojov v jednom balíčku od jedného výrobcu, čiže je zaistená maximálna kompatibilita medzi antivírusovým jadrom a jadrom firewallu. Z osobnej skúsenosti viem, že firewall berie väčšina firiem len ako doplnok k antivírusu, takže ak si stiahnete Internet security od firmy primárne vyvíjanej antivírus, firewall bude/je slabší a naopak.

Väčšina firewallov ponúka viac možností nastavenia. Pre nováčikov odporúčam automatické filtrovanie (všetko sa deje automaticky a užívateľ je konfrontovaný s minimálnym množstvom požiadaviek a potom si to v nastaveniach môže upravovať a učiť sa, čo je čo), ktoré je väčšinou prednastavené ako východzia forma inštalácie a pre paranoidných maniakov (ako som aj ja) manuálne filtrovanie a nastavovanie, čo môže a čo nemôže spustená aplikácia (či jej vôbec dovolím spustiť sa) vo vašom počítači robiť (podľa možnosti firewallu je užívateľ konfrontovaný s maximálnym množstvom otázok zo strany firewallu).

Na to však treba dobrú znalosť aspoň portov, procesov a služieb, minimálne v systéme Microsoft Windows (začiatočníkom neodporúčam, lebo si môžete poškodiť operačný systém).

Aby som nezabudol, v systémoch Microsoft Windows XP a vyššie je firewall už v základnej inštalácii. Bohužiaľ je to absolútny základ a pre pokročilejšieho užívateľa, ktorý chce mať všetko pod kontrolou to stačiť nebude (dajú sa tam „ohnúť“ nejaké nastavenia, ale nie je to „ono“). Funkcie základného "Windowsáckeho" firewallu sa dajú rozšíriť programom Windows Firewall Control, ktorý nájdete nižšie.

Samozrejme sa s firewallom stretnete aj Linuxových distribúciách ako je napr. Ubuntu.

Tu už je zoznam firewallov dostupných zadarmo. Môj (nie len môj) jasný favorit je Comodo firewall, nakoľko svojimi funkciami ľahko porazí väčšinu (ak nie všetky) platené firewally na trhu (a už som si naň za tie roky maximálne zvykol).

Za spôsobené škody, ktoré si pri neodbornej inštalácii môžete spôsobiť, nie sme zodpovední. Všetky odkazy vedú mimo tejto stránky, odkazy som samozrejme prekontroloval. Niektoré programy z tohto zoznamu majú tendenciu inštalovať aj rôzne druhy Toolbarov, preto vás prosím, aby ste si pri inštalácii dávali pozor na to čo odklikávate.

Zadarmo dostupný firewall pre Windows

Comodo Firewall
Dlhé roky je to najlepší firewall na trhu a to sa týka aj v porovnaní s komerčnými produktami. Má HIPS, Sandbox a proaktívnu ochranu. Pre bežného používateľa môže byť zložitý.


ZoneAlarm Free Firewall
Lepšie ako základ, ktorý máte vo Windows, určite je to príjemná možnosť, ako spoznať firewall.


Windows
Jedná sa o masívne vylepšenie vstavaného firewallu v operačnom systéme Microsoft Windows. Funguje na všetkom od Windows XP až po Windows 10.


TinyWall
Firewall napísaný v .nete. Chvália sa hlavne tým, že nijako nespomaľuje chod operačného systému a neotravuje používateľa.


Zadarmo dostupný firewall pre Linux

Dúfame, že vám príspevok pomohol, šírte ho medzi svojimi priateľmi a ďakujeme za návštevu nášho blogu.
Icon made by Freepik from www.flaticon.com